Έλληνες «Θεοί» στους «16»

Επική πρόκριση της Εθνικής Ελλάδας στις «16» καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας.
Ο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τη νίκη που πέτυχε, απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού με σκορ 2-1, προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ.
Η Εθνικής μας ομάδας, δεν «λύγισε» από τις ατυχίες που τις προέκυψαν στη διάρκεια της αναμέτρησης ( δύο αναγκαστικές αλλαγές στα πρώτα 20ο λεπτά και τρία δοκάρια) και με καρδιά «χιλίων λεόντων», πήρε αυτό που ήθελε – τη νίκη- και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα της αναμέτρησης της Κολομβίας με την Ιαπωνία ( νίκη των Κολομβιανών με σκορ 4-1) προκρίθηκε στην επόμενη φάση.
Τα γκολ της Εθνικής μας, σημείωσαν ο Ανδρέας Σάμαρης και ο Γιώργος Σαμαράς από το σημείο του πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.
Αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρηση, ο Φερνάντο Σάντος, προέτρεψε όλους τους Έλληνες να βγουν στους δρόμους για να πανηγυρίσουν και φυσικά οι Ροδίτες, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του, μετατρέποντας την πλατιά Δημαρχείου και όχι μόνο, σε «γαλανόλευκη» εξέδρα.