Στίβος: Διακρίσεις για Μάγου και Μεμά στο «Γιάννης Φράγγογλου»

Εξαιρετική παρουσία από την Ναταλία Μάγου και τον Μαρκέλο Μεμά στους 2ους αγώνες ρίψεων «Γιάννης Φράγγογλου» που διεξήχθησαν την Τετάρτη στις Σέρρες, αφού οι δύο αθλητές από τα Δωδεκάνησα κατάφεραν να διακριθούν στο αγώνισμα της σφυροβολίας.
Ο Μαρκέλο Μεμά του Γ.Σ. Κηφισιάς στην κατηγορία των Ανδρών κατέκτησε την πρώτη θέση με επίδοση 67,74μ., στην 2η θέση κατετάγη ο Θεόδωρος Ζιώγας του ΓΑΣ Νιγρίτας Βισάλτης με 66,05μ. και στην 3η θέση ο Θεόδωρος Δεμερίδης με βολή στα 63,12μ.
Η Ναταλία Μάγου του Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου στην κατηγορία των Γυναικών με βολή στα 56,34μ. κατέκτησε την 2η θέση. Την πρωτιά πήρε η Σταυρούλα Κοσμίδου του Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος με επίδοση 64,60μ. και στην 3η θέση τερμάτισε η Ιωάννα Σγουμποπούλου του Πανελληνίου με βολή στα 50,25μ.
Τέλος, στη σχετική ενημέρωση του ΣΕΓΑΣ αναφέρονται τα ακόλουθα:
«Καλές επιδόσεις σημειώθηκαν στους 2ους αγώνες ρίψεων “Γιάννης Φράγγογλου” στις Σέρρες. Οι αθλητές και αθλήτριες των μικρότερων κατηγοριών έδειξαν σε ετοιμότητα ενόψει των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων στη σεζόν και των Ευρωπαϊκό Αγώνων Κ23 και Κ20.
Η Σταυρούλα Κοσμίδου δείχνει να έχει αφήσει πίσω της τον τραυματισμό, καθώς σε κάθε αγώνα εμφανίζεται βελτιωμένη. Η αθλήτρια του Κώστα Κοροσίδη βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ στη σφυροβολία με βολή στα 64,60μ. κι έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23.
Ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης επικράτησε στον ακοντισμό Ανδρών με βολή στα 67,44μ., που είναι καλύτερη από το όριο πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Κ20. Ο νεαρός αθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 65,42μ. από τη φετινή σεζόν.
Τις μεγάλες βολές συνέχισε ο Άγγελος Μαντζουράνης που ήταν νικητής στη σφυροβολία Κ20 με βολή στα 75,82μ., λίγες ημέρες μετά από το 77,15μ. στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα.
Επίδοση καλύτερη από το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 σημείωσε η Μαρία Αλεξέεβα στη δισκοβολία Γυναικών. Η νεαρή αθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 48,25μ. κι έκανε πολύ καλό αγώνα με σταθερές προσπάθειες πάνω από τα 46 μέτρα.
Η 16χρονη Μαρία Ραφαηλίδου εντυπωσίασε αυτή τη φορά και στη δισκοβολία, όπου είχε προσπάθεια στα 46,69 μέτρα.
Ο Οδυσσέας Μουζενίδης ήταν νικητής στη σφαιροβολία με 18,75μ. και ο Κώστας Γεννίκης ακολούθησε με 17,57μ., επίδοση κοντά στο όριο (17,80μ.) για το Ευρωπαϊκό Κ23».