Άνετη νίκη του Γ.Σ. Δωδεκάνησος με την Α.Ε.Κ.!

Ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος κέρδισε εύκολα την Α.Ε.Κ. με 64-36 και πλέον την τελευταία αγωνιστική θα παίξει στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 Κατηγορίας στο μπάσκετ με αμαξίδιο. Η ομάδα του Γιώργου Μποσγανά και του Γιάννη Μαρουλλάκη είχε πολύ καλή παρουσία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της, παίρνοντας την πολύτιμη νίκη, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι στο «Βενετόκλειο». Οι Ροδίτες δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στην Α.Ε.Κ. να πιστέψει στη νίκη και προηγήθηκαν με 9-2 (6’), δίνοντας έμφαση στην άμυνα τους. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (15-4 στο 8’) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 17-6.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στη συνέχεια (19-12 στο 14’), με τον Γ.Σ.Δ. όμως να παίζει ομαδικά και να βρίσκει λύσεις με τους Γκιουρκάν και Χεναγκίρ και να μεγαλώνει τη ψαλίδα, κλείνοντας το ημίχρονο με 30-18. Ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος στο β’ ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυνατά και με διάθεση να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι, κάτι που κατάφερε με άνεση… Με σερί 7-0 το σκορ έγινε 37-18 (23’), ενώ η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (39-19) για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 48-23 και επιμέρους σκορ 18-5 για τη ροδίτικη ομάδα.
Το νερό είχε μπει για τα καλά στο αυλάκι (50-23 στο 31.30’ και 56-27), με τους Ροδίτες να κερδίζουν με +28 (64-36) και να αποθεώνονται από το φίλαθλο κόσμο… Ευχή όλων να επιστρέψουν με δύο «κούπες» ξανά στο ίδιο γήπεδο…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-6, 30-18(ημ.), 48-23, 64-36
Διαιτητές: Ξανθός- Αθανασόπουλος Αν.
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μποσγανάς- Μαρουλλάκης): Λουκάς 2, Χαμαντί 18, Χεναγκίρ 13, Χατζηδημητρίου Μ., Χατζηδημητρίου Ε. 5, Χατζηκαντής 6, Μαλωνάς, Λυκοπάντης, Γκιουρκάν 20.
Α.Ε.Κ. (Αργέντου): Αδαμόπουλος 4, Αλβάρεζ 2, Πανούσης, Μπέομοντ, Πανίδης 2, Χαλδαίος 5, Αλ Χουσεϊν 7, Κότσαρης 6, Χριστοδούλου 6, Τσαπανίδης 4.