Πήρε το ντέρμπι η Ρόδος και ανέβηκε στην κορυφή!

Η Ρόδος ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι της Football League, αφού επικράτησε στο «Οικονομίδειο» του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος με 2-0. Οι «πράσινοι», με την εμπειρία και την ποιότητα τους κατάφεραν να πετύχουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και πλέον «έπιασαν» στην κορυφή τους «ερυθροκίτρινους», αφού την ίδια ώρα η Καλαμάτα έχανε στην Καλλιθέα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν τις μεγάλες ευκαιρίες, αλλά η Ρόδος πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» αφού είχε την ουσία.
Το α’ ημίχρονο είχε πολλές φάσεις, κυρίως από πλευράς των γηπεδούχων, με τη Ρόδο όμως να πετυχαίνει το γκολ με τον Αρναρέλλη και παίρνει το προβάδισμα στο «Οικονομίδειο». Το παιχνίδι είχε πολλές συγκινήσεις και εκατέρωθεν πολλές ευκαιρίες, με τα «ελάφια» να εκμεταλλεύονται τα αβίαστα λάθη των «ερυθυροκίτρινων» στη μεσαία γραμμή. Η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του α’ ημιχρόνου στάθηκε άτυχη με το δοκάρι του Χατζησάββα, είχε κι άλλες ευκαιρίες μετά το 0-1, αλλά η Ρόδος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με το γκολ του Αρναρέλλη.
Στο β’ ημίχρονο η Ρόδος ήταν καλύτερη (τουλάχιστον μέχρι το 65’), κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και με το γκολ του Δελαπόρτα στο 55ο λεπτό έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.. Οι γηπεδούχοι έμειναν από… ψυχολογία, η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου ανέβασε στροφές και δείχνει πλέον έτοιμη να αλλάξει τα αρχικά δεδομένα του ομίλου νότου της Football League. Μετά το 0-2 και το 70’ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς χωρίς όμως επιτυχία, με τη Ρόδο να παίρνει την τεράστια νίκη στο τοπικό ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής. Στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο, η Ρόδος όμως κράτησε καλά στην άμυνα της και έφυγε νικήτρια από το «Οικονομίδειο». Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έχασε μεγάλες ευκαιρίες, η Ρόδος στάθηκε και τυχερή αρκετές φορές, ωστόσο πήρε το μεγάλο «διπλό». Πλέον η Ρόδος είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της κατηγορίας, μετά και την ήττα της Καλαμάτας στην Καλλιθέα.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
6’: Πρώτη φάση του αγώνα… Δυνατό σουτ του Γιώργου, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι
8’: Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο… Λάθος του Καρπαθάκη στο χώρο του κέντρου… Ο Αρναρέλλης έδωσε εξαιρετικά τη μπάλα στο Ριτάκο, ο οποίος από καλή θέση σούταρε, αλλά απέκρουσε σταθερά ο Ανδρούτσος.
10’: Ο Ρούσσος έδωσε ωραία στον Χατζησάββα, ο οποίος σούταρε δυνατά, αλλά οι αμυντικοί της Ρόδου έδιωξαν σε κόρνερ
13’: Ο Δελαπόρτας έδωσε στον Μαρτσάκη, ο οποίος γύρισε στον Αρναρέλλη, κι αυτός μέσα από τη μικρή περιοχή «γράφει» το 0-1 για τη Ρόδο.
16’: Δυνατό σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ η μπάλα
18’: Γυριστό σουτ του Γιώργου, στην αγκαλιά του Πίτκα
22’: Σουτ του Παπαδόπουλου διώχνει σε κόρνερ ο Πίτκας
23’: Απίστευτη ευκαιρία για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος… Εξαιρετική παράλληλη σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Χατζησάββας με πλασέ εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πίτκα
31’: Σέντρα του Χατζησάββα, αφού έκλεψε τη μπάλα, μονοκόμματο σουτ του Παπουτσογιαννόπολου από τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Πίτκα.
45’ Λάθος των γηπεδούχων, διαγώνιο σουτ του Τσίπρα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ
48: Κόρνερ του Παπουτσογιαννόπουλου, κεφαλιά του Γιώργου, αρκετά άουτ η μπάλα
55’: Απίστευτη ατομική ενέργεια του Δελαπόρτα περνάει τρεις αντιπάλους του και με δυνατό σουτ, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ανδρούτσου και…0-2!
67’: Τεράστια ευκαιρία για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος να ξαναμπεί στο παιχνίδι… Κόρνερ του Παπουτσογιαννόπουλου, ο Γιώργου έστρωσε στον Σταθόπουλο, ο οποίος εξ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίτκα.
72’: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος. Με ωραία κίνηση ο Χατζησάββας απέφυγε τον αντίπαλο του, σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.
79’: Δυνατό μακρινό σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου, η μπάλα κατέληξε άουτ
81’: Μακρινό σουτ του Ζουνίνιο, δεν ανησυχεί ο Πίτκας
85’: Τεράστια ευκαιρία για τον Χατζησάββα, όμως ο Πίτκας τον κέρδισε στο τετ α τετ
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Μπουσάι, Καρπαθάκης, Καντούτσης (46’ Τερζίου), Σκεντεράι (68’ Μαστραντωνάκης), Παπουτσογιαννόπουλος (80’ Ζουνίνιο), Ρούσσος (59’ Σταθόπουλος), Χατζησάββας, Παπαδόπουλος (68’ Μανιώτης), Γιώργου.
ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος (65’ Καραγεώργης), Πεχλιβανόπουλος, Καψάλης, Χιούσι, Μπαξεβάνος, Μαρτσάκης (73’ Νικολόπουλος), Ριτάκο (46’ Μακρυδημήτρης), Αρναρέλλης (82’ Σουλάι), Δελαπόρτας, Τσίπρας (65’ Βουργουτζής)