Χατζηφούντας…κορυφής

Με τον Μανώλη Χατζηφούντα να πετυχαίνει δύο γκολ, ο Διαγόρας επικράτησε στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, του Φοίβου Κρεμαστής με σκορ 3-1.
Ο «γηραιός» βρέθηκε μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της μεγάλης κατηγορίας, καθώς τα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής θα διεξαχθούν αύριο.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, χωρίς όμως να μπορούν να τα καταφέρουν. Δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο αξιώσεων καθώς ανασταλτικός παράγοντας ήταν η έντονη βροχόπτωση που επηρέασε και τους 22 ποδοσφαιριστές.
Ο Διαγόρας ευτύχησε να προηγηθεί στο 14ο λεπτό με τον Μανώλη Χατζηφούντα, εκμεταλλευόμενος μία στημένη φάση την οποία και αξιοποίησε. Στην συνέχεια ο Φοίβος ανέβασε την απόδοσή του, πιέζοντας για να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του «γηραιού» αντεπεξήλθαν στην πίεση, ισορροπώντας και πάλι το παιχνίδι.
Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (44ο λεπτό), ο Διαγόρας πέτυχε το 2-0 με τον Γιώργο Φωτεινή, εκμεταλλευόμενος ακόμα μία στημένη φάση ( κόρνερ).
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση, καθώς ο διαιτητής Θωμάς Πατσιόπουλος ζήτησε να εκκενωθεί η σκεπαστή εξέδρα του δημοτικού σταδίου, αφού φίλαθλοι είχαν κάτσει σε αυτή, προκειμένου να προφυλαχθούν από την βροχή. Ως γνωστόν η σκεπαστή εξέδρα έχει κλείσει, επειδή έχουν διαγνωστεί φθορές και είναι επικίνδυνη για τους φιλάθλους, μέχρι να γίνουν οι εργασίες αποκατάστασης.
Ο Φοίβος ξεκίνησε καλύτερα στην επανάληψη, ανεβάζοντας την απόδοσή του, παίρνοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, προσπαθώντας να φτάσει στο γκολ που θα τον έβαζε πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησης.
Η υπεροχή των Κρεμαστενών καρποφόρησε στον 76ο λεπτό, όταν ο Λευτέρης Δράκος με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.
Το γκολ των φιλοξενούμενων, αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορροπώντας το παιχνίδι.
Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» την νίκη στο 89ο λεπτό, όταν ο Μανώλης Χατζηφούντας πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τον Διαγόρα.
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το διαιτητικό «τρίο» των Πατσιόπουλου, Σταυρούλια και Σαρρή.
Τα γκολ
14ο Φάουλ- σέντρα του Πεταυράκη από τα αριστερά όπως επιτίθεται ο Διαγόρας, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Χατζηφούντας που με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.
44ο Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Φωτεινής πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά την έστειλε στην γωνία του Ψωμιάδη για το 2-0.
76ο Σέντρα του Ζουρούδη από τα δεξιά, ο Λευτέρης Δράκος στην «καρδιά» της περιοχής του Διαγόρα, πήδηξε ψηλότερα από τους αμυντικούς και με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 για τον Φοίβο.
89ο Ωραία κάθετη πάσα του Γιώργου Φωτεινή, έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Μανώλη Χατζηφούντα που με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον Διαγόρα.
Οι συνθέσεις:
Διαγόρας: Δαρζέντας, Πεταυράκης, Μπαούρης, Φωτεινής, Μαριάς, Γεωργιάδης, Καρπαθάκης (90ο Καραγεωργίου), Κιοσέογλου, Μπερνιδάκης ( 80ο Τογρού), Χατζηφούντας, Καλημέρης (63ο Παϊζάνος).
Φοίβος: Ψωμιάδης, Αργέντης, Τζεμαλάι, Φελεγκάκης, Μαΐλης (63ο Δράκος), Σαλαμαστράκης, Αξιώτης, Πάττας, Ζουρούδης, Ορφανίδης, Κοντόγιαννος.