Τμήμα άρσης βαρών Ανταγόρα: Πρωταθλητής Ελλάδας και για το 2022

«Έλαμψε» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα άρσης βαρών Παίδων και Εφήβων που διεξήχθη στο Λουτράκι, το τμήμα του Ανταγόρα.
Ο σύλλογος της Κω κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στο συγκεκριμένο τμήμα.
Στη σχετική ανακοίνωση που εκδόθηκε, αναφέρονται τα εξής:
«Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος Πρωταθλητής Ελλάδος για το 2022 σε Παίδες (U17) & Εφήβους (U20) στην άρση βαρών ο Π.Α.Σ. Ανταγόρας.
Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε το Σάββατο στο Λουτράκι. Η ομάδα του Ανταγορα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλήτρια Ελλάδος στους Εφήβους (U20) συγκεντρώνοντας 550 βαθμούς αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Κύδωνα Χανίων με 490 βαθμούς και τρίτο τον ΠΑΟΚ με 287 βαθμούς.
Στην κατηγορία των Παίδων(U17), ο Ανταγόρας συγκεντρώνοντας 654 βαθμούς και κατέκτησε την πρώτη θέση με δεύτερο τον ΠΑΟΚ με 342 βαθμούς και τρίτο τον Σπάρτακο Ιωαννίνων με 339 βαθμούς.
Σε ατομικό επίπεδο, μετά τους Σπύρου και Τρακόσσα που την πρώτη ημέρα των αγώνων κατέκτησαν την πρώτη θέση στις κατηγορίες τους, στην κατηγορία των 67 κιλών ο Λέντιαν Λούσκα κατέκτησε την τρίτη θέση στο σύνολο με 140 κιλά,ενώ στην ίδια κατηγορία ο Νικόλαος Ζουμπουλίκος κατέκτησε την τέταρτη θέση, κερδίζοντας όμως το ασημένιο μετάλλιο στο επολε ζετε.
Στα 81 κιλά ο Μανώλης Ζουμπουλίκος κατετάγη 6ος , στα 89 κιλά ο Ελευθέριος Ζωγάκης κατέλαβε την τρίτη θέση στους Παίδες και την 6η στους Εφήβους, στα 96 κιλά ο Ηλίας Ξενίκας την 7η θέση, ο Ανδρέας Παπαδοπουλος βγήκε 2ος στους Παίδες και ο Άγγελος Μπρόκος πήρε την 2η θέση στους Εφήβους.
Ο αγώνας έκλεισε με τον Σούλι Κουλλόλλι που κατέκτησε ακόμη μια πρώτη θέση για τον Ανταγόρα ,στην κατηγορία των 102 κιλών σηκώνοντας 200 κιλά στο σύνολο, ενώ ήταν 2ος στους Εφήβους. Ο άτυχος της ομάδας ήταν ο Ντάνιελ Λουτσι ο οποίος είχε ενοχλήσεις στην μέση και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί.
Συγκομιδή μεταλλίων: 11 χρυσά, 11 αργυρά και 9 χάλκινα.
Ευχαριστούμε θερμά, τους κ.κ. Γαλαθρή, Χατζηάμαλο, Μπαλαλή Βησσαρίων και την ΑRCHON Yatchting για την οικονομική βοήθεια. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον πρόεδρο του συλλόγου τον κ. Μάριο Πλουμπη που στάθηκε για ακόμη μια φορά δίπλα στο τμήμα ηθικά και οικονομικά.