Ο διασυλλογικός αγώνας του Φιλίνου

Πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή ο πρώτος διασυλλογικός αγώνας που διοργάνωσε ο Ποδηλατικός Όμιλος Κω λίγο πριν ξεκινήσει ο διεθνής αγώνας της UCI, στον οποίο συμμετείχαν οκτώ σύλλογοι από όλη την Ελλάδα και τη Κύπρο.

Tα παιδιά ενθουσιάστηκαν από το αγωνιστικό περιβάλλον και χάρηκαν την παρουσία μεγάλων αθλητών της UCI. Οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου της Κω, που ήταν και ο πολυπληθέστερος στον αγώνα με 10 συμμετοχές, έδωσαν τον καλύτερό τους
εαυτό.

Στη κατηγορία MINI μικρά κορίτσια άξια νικήτρια αναδείχθηκε η Στεφανάκη Ειρήνη του Ροδήλιου και ακολούθησε η Ζωή-Δανάη Σιδέρη του Φιλίνου με 10 δευτερόλεπτα διαφορά παρά του ότι σε αφύλακτο σημείο της διαδρομής και χωρίς διαχωριστικές κορδέλες το παιδί έχασε το δρόμο και πολύτιμα δευτερόλεπτα μέχρι να επιστρέψει. Ακολούθησε σε κοντινή απόσταση η Αλευράκη Αγγελική του ΠΟΚ. Στη 4η θέση η Ασπασία Πεδιαδιτάκη με 5η τη Ντρίτση Χριστίνα στην 6η η  Εύη Κουζούκα του ΠΟΚ και 7η την Αναστασία Βιζβίκη του Φιλίνου
Στα ΜΙΝΙ μικρά αγόρια νικητής όπως πάντα ήταν ο “συνήθης ύποπτος” τα τελευταία χρόνια στους αγώνες στα Δωδεκάνησα, Τριαντενός Νικήτας του Έλαφου. Ακολούθησε ο
Αιμίλιος Καβαλιεράτος της ΑΕΚ και ο Χόνδρος Νίκος του ΠΟΚ. Στην 4η θέση βρέθηκε ο Χατζηδημήτρης Σταμάτιος του ΠΟΚ και 5ος ήταν ο Φας Νίκος με πτώση και με 6ο το Μάμμη Ιωάννη του Φιλίνου παρά το τρακάρισμα που είχε.
Στη κατηγορία ΜΙΝΙ μεγάλα πρώτος ήταν ο Αλευράκης Ιωάννης του ΠΟΚ με 2ο τον Κουφό Σωτήριο του Ροδήλιου και 3ο τον Παναγιωτόπουλο Παναγιώτη του Άθλου. Καλαφατάς και Γαλανομάτης του Έλαφου έλαβαν 4η και 5η θέση, αντίστοιχα και ο Κουζούκας Νίκος κατέλαβε την 6η θέση με 7ο τον Καρδαρά Δημήτρη και 8ο τον Φεσσάρα Στέφανο από τον Φιλίνο.