Μικτές: Θετικές οι εντυπώσεις από την πρώτη αποστολή

Ικανοποιητικός ήταν ο απολογισμός της χθεσινής πρεμιέρας των μικτών ομάδων της ΕΠΣΔ στο φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων της ΕΠΟ.
Τόσο η Κ15 όσο και η Κ17 έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο κόντρα στις αντίστοιχες ομάδες της Χίου, στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού, με τη μεν πρώτη να φτάνει σ’ ένα επιβλητικό 6-0 και τη δεύτερη να αναδεικνύεται ισόπαλη 2-2. Το πλέον σημαντικό είναι πως οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Τριχιά είχαν αψεγάδιαστη παρουσία και έπεισαν για την ύπαρξη δυνατοτήτων.
Κ15
Παρότι στα πρώτα λεπτά του αγώνα δέχθηκε πίεση από την αντίπαλό της, η ομάδα Κ15 της ΕΠΣΔ βρήκε νωρίς τον δρόμο προς τα δίχτυα με το αυτογκόλ του Σταύρου στο 11’ και όταν ο Φραγκονικόλας έκανε πέντε λεπτά αργότερα το 0-2, το νερό μπήκε στο αυλάκι για τα καλά.
Ο ίδιος σκόραρε ξανά στο 55’, ο Μ. Πιζάνιας «έγραψε» στο 62’ το 0-4, ενώ τον θριαμβευτικό επίλογο έγραψε ο Φρόνας, με δύο τέρματα στο 66’ και στο 78’.
Τις υπηρεσίες τους στον ενωσιακό προπονητή Γιώργο Τριχιά πρόσφεραν οι παρακάτω ποδοσφαιριστές:
Αγόρος, (55’ Κουρδουκλάς), Καρδούλιας (55’ Καρπαθάκης), Πιζάνιας Π. (72’ Καρανικολάου), Μουσταφάι, Πιζάνιας Μ., Ντανούσι, Ταμπακιανός, Πούμπα (72’ Συνεσίου), Φρόνας, Σισώης (33 λ.τ. Καστρενός), Φραγκονικόλας
Κ17
Αν ήταν στοιχειωδώς πιο προσεκτική στα αμυντικά της καθήκοντα στο πρώτο ημίχρονο και στην τελική προσπάθεια προς το τέλος του αγώνα, η μικτή Κ17 της ΕΠΣΔ θα μπορούσε να είχε επιστρέψει από τη Χίο με τους βαθμούς της νίκης.
Το 0-1 του Λεονταρόπουλου στο 17’ ισοφαρίστηκε λίγο αργότερα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στου Αλεξόπουλου και το 0-2 του Καρανικολάου στο 27’ από το τέρμα του Φωκιανού στο 40’.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Δωδεκανήσου δεν κατάφερε να διασπάσει στο δεύτερο ημίχρονο την καλά οργανωμένη άμυνα των Χιωτών, στα τελευταία λεπτά όμως βρήκε δύο μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει, τις οποίες και σπατάλησε. Χρόνο συμμετοχής κατέγραψαν οι παρακάτω παίκτες:
Φραγκούλης, Χύσα, Καρανικολάου, Πεταυράκης, Κυριαζάκος, Παπαχαραλάμπους, Λεονταρόπουλος, Σούλτς (56’ Κασσάρας), Αλεξιάδης (77’ Μουσακίνιας), Σάββας (66’ Λαμπίδης), Χριστουλάκης (56’ Χατζηνικολάου)