Βαριά ήττα του Κολοσσού από Ολυμπιακό!

Βαριά ήττα με σκορ 102-59 γνώρισε ο Κολοσσός από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τη Basket League… Οι “θαλασσί” δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι, οι “ερυθρόλευκοι” δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα και έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε άνετα τη νίκη στην Καλλιθέα.
Πολύ δυνατά και σοβαρά ξεκίνησε το παιχνίδι στη Ρόδο ο Ολυμπιακός… Με τους ορεξάτους Παπανικολάου και Πίτερς και παίζοντας πολύ καλή άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στον Κολοσσό να πιστέψει σε κάτι καλό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 2-6, με τον Κολοβέρο να σκοράρει και να μειώνει σε 5-8 (3’). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοση τους (5-14 στο 6’) και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (7-19 στο 7.30’), για να κλείσουν το α’ δεκάλεπτο με +14 (12-26), όντας απόλυτα κυρίαρχοι στο παρκέ. Στο β’ δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «τελείωσε» το παιχνίδι… Μετά το 15-26 με τρίποντο του Γιόργκενσεν, οι Πειραιώτες συνέχισαν στο ίδιο υψηλό τέμπο. Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (18-40 στο 16’), με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση (22-44 στο 18’), ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 28-49.
Στο γ’ δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν, ο Κολοσσός δεν μπορούσε και μοιραία η διαφορά ανέβηκε κι άλλο για τους «ερυθρόλευκους», που πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα. Οι Γκος και Μιλουτίνοφ πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα (30-55 και 36-72 στο 29’), με τον Ολυμπιακό να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με 38-77 (+39)! Ο Κολοσσός είχε πολύ κακή εικόνα, ο Ολυμπιακός δεν τον άφησε να αναπνεύσει και η ψαλίδα έφτασε το +49 (39-88 στο 34’), για να πλησιάσει η ομάδα του Κούρο Σεγούρα (51-91 στο 37’). Ο «θρύλος» κέρδισε εύκολα τον Κολοσσό με 102-59, έχοντας πάρει πόντους και από τους 12 παίκτες, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-26, 28-49(ημ.), 38-77, 59-102
Διαιτητές: Καρπάνος- Σκαλτσής- Λουλουδιάδης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γιόργκενσεν 5(1), Ουτόμι 10(1), Κολοβέρος 13(1), Μπραϊκοβιτς 10, Παπαγιάννης 2, Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 1, Μπιλλής 2, Καμαριανός, Γόντικας 2, Σίμονς 9(2), Πόλι 3(1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4, Γκος 13(3), Κάνααν 3(1), Λούντζης 5(1), Λαρεντζάκης 6(2), Πάππας 5(1), Φαλ 11, Παπανικολάου 12(2), Μπραζντέικις 8(2), Πίτερς 16(4), Μιλουτίνοφ 13, Τανούλης 4.