• Με εντός έδρας παιχνίδια ξεκινούν τις επίσημες υποχρεώσεις τους ΓΑΣ Ιάλυσος και Α.Σ. Ρόδος
• Την 7η αγωνιστική το μεγάλο τοπικό ντέρμπι

Στην συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου της Ένωσης Super Leaguer 2- Football League που έγινε το μεσημέρι της Πέμπτης, μέσω τηλεδιάσκεψης, αποφασίστηκε ο διαχωρισμός των ομίλων και ο τρόπος διεξαγωγής του πρωταθλήματος της Football League για την σεζόν 2020-2021.
ΓΑΣ Ιάλυσος και Α.Σ. Ρόδος τοποθετήθηκαν στον Νότιο όμιλο όπως αναμενόταν και θα… βρουν στον δρόμο τους ακόμα 8 ομάδες, μεταξύ των οποίων και την Νίκη Βόλου.
Το πρώτο μεγάλο τοπικό ντέρμπι θα διεξαχθεί την 7η αγωνιστική με τους «τοξοβόλους» να φιλοξενούν στο «Οικονομίδειο» τα «ελάφια».
Αναλυτικά η ανακοίνωση που εκδόθηκε, με τον διαχωρισμό των ομίλων και τον τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος:
«Εγκρίθηκε η προκήρυξη του Πρωταθλήματος της Football League, το οποίο θα διεξαχθεί σε δυο ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια. Προκειμένου να χωριστούν ισάριθμα οι ομάδες, πραγματοποιήθηκε κλήρωση ανάμεσα στις δυο ομάδες του Βόλου και έτσι προέκυψαν:
Βόρειος όμιλος: ΑΕΠ Κοζάνης, Αλμωπός Αριδαίας, Απόλλωνας Πόντου, ΝΠΣ Βέροια, Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας, Α.Ο. Καβάλας, Ολυμπιακός Βόλου, Πανσερραϊκός, Πιερικός, Π.Ο. Τρίγλιας.
Νότιος όμιλος: Αιγάλεω, Αστέρας Βλαχιώτη, Ένωση Ασπροπύργου, Α.Ο. Επισκοπής, ΓΑΣ Ιάλυσος, Καλαμάτα, Καλλιθέα, Νίκη Βόλου, Α.Σ. Ρόδος, Α.Ο. Σαντορίνης.
Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Πρώτη φάση η κανονική περίοδος με 18 αγωνιστικές και δεύτερη φάση τα πλέι οφ και πλέι άουτ.
Στα πλέι οφ θα αγωνιστούν οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 1-4 σε κάθε όμιλο με αγώνες εντός και εκτός έδρας των έξι αγωνιστικών –διατηρώντας τη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας. Οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο (σύνολο τέσσερις) προβιβάζονται στην Super League 2.
Αντίστοιχα οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 5-10 θα αγωνιστούν σε πλέι άουτ με εντός και εκτός έδρας αγώνες σε δέκα αγωνιστικές –επίσης διατηρώντας τη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στην 9η και 10η θέση κάθε ομίλου (σύνολο τέσσερις) θα υποβιβαστούν στην Γ’ Εθνική Κατηγορία».
Μετά την συνεδρίαση, ακολούθησε η κλήρωση του αγωνιστικού προγράμματος των δύο ομίλων.
«Τοξοβόλοι» και «ελάφια» θα ξεκινήσουν την περιπέτειά τους στην Football League της σεζόν 2020-2021 με εντός έδρας αναμετρήσεις.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος θα υποδεχθεί στο «Οικονομίδειο» την Καλλιθέα και ο Α.Σ. Ρόδος θα φιλοξενήσει στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας τον Α.Ο. Επισκοπής.
Το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει το σαββατοκύριακο 7 και 8 Νοεμβρίου, εκτός και αν προκύψει κάποιο απρόοπτο στις επόμενες ημέρες και μετατεθεί η πρεμιέρα.
Αναλυτικά το αγωνιστικό πρόγραμμα:
Νότιο όμιλος
1η αγωνιστική 10η

Νίκη Βόλου- Αιγάλεω
ΓΑΣ Ιάλυσος- Καλλιθέα
Αστέρας Βλαχιώτη- Ένωση Ασπροπύργου
Α.Ο. Σαντορίνης- Καλαμάτα
Α.Σ. Ρόδος- Α.Ο. Επισκοπής
2η αγωνιστική 11η
Αιγάλεω- ΓΑΣ Ιάλυσος
Α.Σ. Ρόδος- Νίκη Βόλου
Ένωση Ασπροπύργου- Καλαμάτα
Καλλιθέα- Α.Ο. Σαντορίνης
Α.Ο. Επισκοπής- Αστέρας Βλαχιώτη
3η αγωνιστική 12η
Νίκη Βόλου- ΓΑΣ Ιάλυσος
Αστέρας Βλαχιώτη- Α.Σ. Ρόδος
Α.Ο. Σαντορίνης- Αιγάλεω
Ένωση Ασπροπύργου- Καλλιθέα
Καλαμάτα- Α.Ο. Επισκοπής
4η αγωνιστική 13η
Αιγάλεω- Ένωση Ασπροπύργου
Α.Σ. Ρόδος- Καλαμάτα
ΓΑΣ Ιάλυσος- Α.Ο. Σαντορίνης
Αστέρας Βλαχιώτη- Νίκη Βόλου
Α.Ο. Επισκοπής- Καλλιθέα
5η αγωνιστική 14η
Νίκη Βόλου- Α.Ο. Σαντορίνης
Καλαμάτα- Αστέρας Βλαχιώτη
Ένωση Ασπροπύργου- ΓΑΣ Ιάλυσος
Καλλιθέα- Α.Σ. Ρόδος
Αιγάλεω- Α.Ο. Επισκοπής
6η αγωνιστική 15η
Α.Σ. Ρόδος- Αιγάλεω
Αστέρας Βλαχιώτη- Καλλιθέα
Α.Ο. Σαντορίνης- Ένωση Ασπροπύργου
Καλαμάτα- Νίκη Βόλου
ΓΑΣ Ιάλυσος- Α.Ο. Επισκοπής
7η αγωνιστική 16η
Αιγάλεω- Αστέρας Βλαχιώτη
ΓΑΣ Ιάλυσος- Α.Σ. Ρόδος
Ένωση Ασπροπύργου- Νίκη Βόλου
Καλλιθέα- Καλαμάτα
Α.Ο. Επισκοπής- Α.Ο. Σαντορίνης
8η αγωνιστική 17η
Νίκη Βόλου- Καλλιθέα
Αστέρας Βλαχιώτη- ΓΑΣ Ιάλυσος
Α.Ο. Σαντορίνης- Α.Σ. Ρόδος
Καλαμάτα- Αιγάλεω
Α.Ο. Επισκοπής- Ένωση Ασπροπύργου
9η αγωνιστική 18η
Α.Σ. Ρόδος- Ένωση Ασπροπύργου
ΓΑΣ Ιάλυσος- Καλαμάτα
Α.Ο. Σαντορίνης- Αστέρας Βλαχιώτη
Καλλιθέα- Αιγάλεω
Νίκη Βόλου- Α.Ο. Επισκοπής
Βόρειος όμιλος
1η αγωνιστική 10η

Απόλλωνας Πόντου- Θεσπρωτός
Α.Ο. Καβάλας- Πανσερραϊκός
Ολυμπιακός Βόλου- Π.Ο. Τρίγλιας
Πιερικός- Αλμωπός Αριδαίας
Βέροια- ΑΕΠ Κοζάνης
2η αγωνιστική 11η
Θεσπρωτός- Α.Ο. Καβάλας
Βέροια- Απόλλωνας Πόντου
Π.Ο. Τρίγλιας- Αλμωπός Αριδαίας
Πανσερραϊκός- Πιερικός
ΑΕΠ Κοζάνης- Ολυμπιακός Βόλου
3η αγωνιστική 12η
Απόλλωνας Πόντου- Α.Ο. Καβάλας
Ολυμπιακός Βόλου- Βέροια
Πιερικός- Θεσπρωτός
Π.Ο. Τρίγλιας- Πανσερραϊκός
Αλμωπός Αριδαίας- ΑΕΠ Κοζάνης
4η αγωνιστική 13η
Θεσπρωτός- Π.Ο. Τρίγλιας
Βέροια- Αλμωπός Αριδαίας
Α.Ο. Καβάλας- Πιερικός
Ολυμπιακός Βόλου- Απόλλωνας Πόντου
ΑΕΠ Κοζάνης- Πανσερραϊκός
5η αγωνιστική 14η
Απόλλωνας Πόντου- Πιερικός
Αλμωπός Αριδαίας- Ολυμπιακός Βόλου
Π.Ο. Τρίγλιας- Α.Ο. Καβάλας
Πανσερραϊκός- Βέροια
Θεσπρωτός- ΑΕΠ Κοζάνης
6η αγωνιστική 15η
Βέροια- Θεσπρωτός
Ολυμπιακός Βόλου- Πανσερραϊκός
Πιερικός- Π.Ο. Τρίγλιας
Αλμωπός Αριδαίας- Απόλλωνας Πόντου
Α.Ο. Καβάλας- ΑΕΠ Κοζάνης
7η αγωνιστική 16η
Θεσπρωτός- Ολυμπιακός Βόλου
Α.Ο. Καβάλας- Βέροια
Π.Ο. Τρίγλιας- Απόλλωνας Πόντου
Πανσερραϊκός- Αλμωπός Αριδαίας
ΑΕΠ Κοζάνης- Πιερικός
8η αγωνιστική 17η
Απόλλωνας Πόντου- Πανσερραϊκός
Ολυμπιακός Βόλου- Α.Ο. Καβάλας
Πιερικός- Βέροια
Αλμωπός Αριδαίας- Θεσπρωτός
ΑΕΠ Κοζάνης- Π.Ο. Τρίγλιας
9η αγωνιστική 18η
Βέροια- Π.Ο. Τρίγλιας
Α.Ο. Καβάλας- Αλμωπός Αριδαίας
Πιερικός- Ολυμπιακός Βόλου
Πανσερραϊκός- Θεσπρωτός
Απόλλωνας Πόντου- ΑΕΠ Κοζάνης

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ