Με Τριχιά στην κορυφή

Με τον πολύπειρο επιθετικό, Γιώργο Τριχιά να μπαίνει αλλαγή και να σκοράρει πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, η ΑΕΡΑ, επικράτησε του Αντίμαχου με σκορ 1-0, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι Αφαντενοί, έφτασαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα την Ρόδο, φτάνοντας τους εννέα πόντους, δείχνοντας ότι είναι σε θέση να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους για να δημιουργήσουν καταστάσεις στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως καμία να μπορεί να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης.
Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με την εικόνα της αναμέτρησης να δείχνει ότι όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη τέρμα θα ήταν και αυτή που θα κατακτούσε και την νίκη.
Στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο γκολ που έκρινε την αναμέτρηση με σκόρερ τον Γιώργο Τριχιά στο 50ο λεπτό.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι μετά το τελευταίο σφύριγμα, ο διαιτητής Μανώλης Παπαγιαννίδης έδειξε την κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του Αντίμαχου, Ατσαλάκη για διαμαρτυρία.
Φάσεις και γκολ :
7ο Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Συνεσίου μπλόκαρε εύκολα ο Καμπούρης.
12ο Μακρινό σουτ του Αμπαζάι αρκετά μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι του Μιχαλάκη .
18ο Δυνατό σουτ του Χατζησουλεϊμάν από αριστερά έδιωξε στο δεξί του «παραθυράκι» ο Καμπούρης.
28ο Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Μασάδο λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μιχαλάκη.
31ο Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θωνιάτη έδιωξε στη δεξιά του γωνία ο Καμπούρης.
32ο Σέντρα του Ατσαλάκη από δεξιά σουτ του Συνεσίου στη κίνηση η μπάλα ψηλά άουτ .
40ο Σουτ του Ευαγγελίδη από δεξιά η μπάλα κόντραρε στον Σοτίρι και πέρασε κόρνερ.
49ο Σουτ του Επιφάνη απόκρουσε ο Μιχαλάκης, στην επαναφορά ο ίδιος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ.
50ο Δυνατό σουτ του Τομάζου μπλόκαρε ο Μιχαλάκης.
53ο Δυνατό σουτ του Χατζησουλεϊμάν λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Καμπούρη.
71ο Εκτέλεση κόρνερ του Συνεσίου από δεξιά , κεφαλιά του Σοτίρι λίγο άουτ.
85ο ΓΚΟΛ!! Ο Ευαγγελίδης έκανε το σουτ ο Μιχαλάκης απόκρουσε και στην επαναφορά ο Τριχιάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μανώλης Παπαγιαννίδης, με βοηθούς τους τον Κόκκαλη και την Βασιλείου.
ΑΕΡΑ: Καμπούρης, Μαλλιάκας, Αμπαζάι, Γαργάλης, Γιαννακάκης, Καψαλάκης (74ο Πλύγκος ), Επιφάνης, Ευαγγελίδης, Τομάζος (64ο Τριχιάς), Μασάδο, Κατσαρής (79ο Καραγιάννης).
Αντίμαχος: Μιχαλάκης, Ατσαλάκης, Ζιώγας, Σοτίρι, Ιωαννίδης, Θωνιάτης, Χατζησουλειμάν, Παπανικολάου (46ο Βλαντιμίροφ ), Συνεσίου, Συντιχάκης, Πης (75ο Βακουφτσής).