Έξι ομάδες διατηρούν το αήττητο τους, μετά και το τέλος της 4ης αγωνιστικής στο 3ο ανοιχτό τουρνουά μπάσκετ. Στο πιο σημαντικό παιχνίδι (για τον α’ όμιλο) οι Marine υποχρέωσαν τους Δικηγόρους στην πρώτη τους ήττα (58-51) και παραμένουν στην κορυφή μαζί με το Carpe Diem και την Αρχαιολογία (59-50 το Καζίνο), που έχουν επίσης το 4 στα 4, ενώ αήττητα είναι και το Μοντέλα που έχουν εκτίσει το ρεπό τους. Στο β’ όμιλο το Τ.Ε.Ε. παραμένει «ζωντανό» στο κυνήγι της πρόκρισης κερδίζοντας εύκολα την Αστυνομία (55-42), ενώ η Eco Prime έκανε το 4 στα 4 κόντρα στους Madders (45-40). Πλέον από αύριο αρχίζουν τα δύσκολα με συνεχόμενα ντέρμπι, τα οποία θα κρίνουν και τις οκτώ ομάδες που θα συνεχίσουν στη β’ φάση του 3ου ανοιχτού τουρνουά μπάσκετ.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ-ΚΑΖΙΝΟ 59-50
Το 4 στα 4 έκανε η Αρχαιολογία στο τουρνουά, κερδίζοντας και το Καζίνο και διατηρώντας το αήττητο της στη διοργάνωση του Δ.Ο.Π.Α.Ρ. Με πρώτο σκόρερ ξανά τον Πέτρο Ζουρούδη και άμεσο… συνεργάτη στο σκοράρισμα τον Τάκη Μπεκιάρη, η Αρχαιολογία ξεπέρασε το εμπόδιο του Καζίνο, το οποίο είχε πρώτους σκόρερ τους Καντιμοίρη και Παπαδομαράκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-7, 31-23(ημ.), 44-37, 59-50
Διαιτητές: Θεοδοσίου- Ορφανός
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ (Αγγούριας): Ψαρούλλης, Μαυρομούστακος 5(1), Ζουρούδης 24(1), Μάκρας 4, Μπεκιάρης 20, Μακρής 2, Ροδίτης 1, Αγγούριας 2, Κρητικός 1.
ΚΑΖΙΝΟ (Καντιμοίρης): Παπαδομαρκάκης 13(1), Κουτσουμπάρης Φ., Χατζήπαπας 4, Τσαμπατανίδης 2, Κουτσουμπάρης Χ. 2, Καντιμοίρης 23, Σεΐτης 2, Ριζόπουλος 2, Μαΐλλης 2.
MARINE- ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ 58-51
Στο ντέρμπι αήττητων της 4ης αγωνιστικής, η ομάδα του Γιάννη Μωραΐτη λύγισε την αντίσταση των Δικηγόρων, τους οποίους υποχρέωσε στην πρώτη τους ήττα. Με αιχμή του δόρατος τον Γιάννη Καλλιγά, αλλά και έχοντας χαρακτηριστική πολυφωνία στο σκοράρισμα, οι Marine έκαναν το 4 στα 4 και παραμένουν στην κορυφή.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-8, 26-21(ημ.), 41-33, 58-51
Διαιτητές: Φάκαρος- Γαλανός
MARINE (Mωραΐτης): Καλλιγάς 19(2), Παπασάββας, Σκάρος 2, Μακέστας 10(1), Γιαννάς 5(1), Μηνατσής 5(1), Ζαμαντάκης 9, Γιαννόπουλος, Βάγγαλης 2, Τσέλιος 6.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ (Τσέρκης): Χριστουδουλάκης, Βερβέρης 3, Νεοφύτου 6, Κυπραίος, Κούκουλας 3, Λαμπαδάκης, Ροδίτης 1, Ρουμελιώτης 22(1), Ρούσος 16.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Τ.Ε.Ε.- ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ 55-42
Και ξανά προς τη δόξα τραβά… Το Τεχνικό Επιμελητήριο επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Αστυνομία, που παραμένει χωρίς ροζ φύλλο στο τουρνουά. Η ομάδα του Γιάννη Μαρουλλάκη ήταν σαφώς καλύτερη και με τους Καμπουράκη, Γιωτόπουλο Δ. και Μαυρονικόλα να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων, πήρε την πολύτιμη νίκη και παραμένει σε τροχιά πρόκρισης στην προημιτελική φάση του τουρνουά.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-11, 32-17(ημ.), 47-33, 55-42
Διαιτητές: Ξανθός- Κιόττου
Τ.Ε.Ε. (Μαρουλλάκης Ι.): Γαμβρούδης, Γιωτόπουλος Ν. 6, Γιαννάς, Παναγιωτάς, Μαυρονικόλας 11(3), Γιωτόπουλος Δ. 15, Διακομιχάλης 3(1), Γιαννακόπουλος, Καμπουράκης 18(4), Λάκουρας 2, Χατάς, Γλεντής.
ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ (Πότογλου): Σιαννούδης, Βητοβάρης 6, Παπαλαζάρου 13, Γουλόπουλος 4(1), Καρκαλιανίδης, Τριανταφύλλου, Παναγιωτόπουλος 2, Πασαγιαννίδης 4, Δημουλάς 11(2), Μανιαδάκης 2.
THE MADDERS- ECO PRIME 40-45
Τα εύκολα… δύσκολα έκαναν η πρωτοπόρος Eco Prime, η οποία κέρδισε τους Madders και παρέμειναν χωρίς παρέα στην κορυφή του β’ ομίλου. Η ομάδα του Γιάννη Μαστοράκη βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια «γύρισε» το παιχνίδι και ξέφυγε στο γ’ δεκάλεπτο. Στο τέλος οι Madders χάρη στον Καρανικόλα έγιναν απειλητικοί αλλά δεν κατάφεραν να «σπάσουν το ρόδι». Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Στρέμπας και Τσικίμης.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-11, 20-28(ημ.), 29-42, 40-45
Διαιτητές: Κουνελλές Ηλ.- Κουνελλές Ν.
THE MADDERS (Κουντούρης): Κλάψης, Παπαδίγκας 2, Τζουμάκας 2, Παρδακάς 9, Παπαηλίας, Καρανικόλας 23, Κωνσταντόπουλος, Τσακίτης 2, Αγγέλου 2, Καπόγλου, Τζωρτζής.
ECO PRIME (Μαστοράκης): Κούρτης, Στρέμπας 15, Πουτούρης 7, Παπαδάκης, Ρούσσος 9(1), Τσικίμης 13, Οικονομίδης, Σταυρούλης 1, Ζάχος.

A’ ΟΜΙΛΟΣ

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Kronos Security- Πανεπιστήμιο….40-54
Marine- Δικηγόροι………………..58-51
Μοντέλα- Air Ball………………..20-0(α.α.)
Τελωνείο- Carpe Diem……………32-62
Αρχαιολογία- Καζίνο……………..59-50
Ρεπό είχε η Buona Sera

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Carpe Diem 8 4-0 240-137(+103)
2.Marine 8 4-0 281-206(+75)
3.Αρχαιολογία 8 4-0 195-144(+51)
4.Δικηγόροι 7 3-1 215-186(+29)
5.Μοντέλα 6 3-0 150-108(+42)
6.Πανεπιστήμιο 6 2-2 242-220(+22)
7.Τελωνείο 4 0-4 183-252(-69)
8.Καζίνο 4 0-4 180-286(-106)
9.Kronos Security 3 0-3 125-168(-43)
10.Buona Sera 3 0-3 157-201(-44)
11.Air Ball – 0-3 0-60(-40)

*Τα Μοντέλα, η Buona Sera και η Kronos Security έχουν εκτίσει το ρεπό τους
*Η Air Ball δεν συμμετέχει στο τουρνουά

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ(23/06):
Βενετόκλειο (17:30): Buona Sera- Μοντέλα
Κρεμαστή (19:00): Αρχαιολογία- Τελωνείο
Βενετόκλειο (19:30): Πανεπιστήμιο- Δικηγόροι
Κρεμαστή (21:00): Carpe Diem- Marine
Air Ball- Kronos Security 0-20(α.α.)
Ρεπό έχει το Καζίνο

ΤΟΡ 5

1.Κουτσούκος (Carpe Diem) 86
2.Ρουμελιώτης (Δικηγόροι) 79
3.Ζουρούδης (Αρχαιολογία) 73
4.Καλλιγάς (Marine) 59
5.Σουσαμλής (Πανεπιστήμιο) 58

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Rookies- Λιμανάκι………….36-46
Λιμενικό- Μπασκετόφιλοι….39-59
Πειρατικό G8- Οδοντίατροι…60-50
The Madders- Eco Prime……40-45
Τ.Ε.Ε.- Αστυνομία…………..55-42
Ρεπό είχαν οι Οικονομολόγοι

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Eco Prime 8 4-0 232-215(+17)
2.Μπασκετόφιλοι 7 3-1 219-185(+34)
3.Λιμανάκι 7 3-1 219-186(+33)
4.Τ.Ε.Ε. 7 3-1 218-189(+29)
5.Πειρατικό G8 6 3-0 189-140(+49)
6.Λιμενικό 6 2-2 204-209(-5)
7.Οικονομολόγοι 5 2-1 198-181(+17)
8.Αστυνομία 4 0-4 198-224(-26)
9.The Madders 4 0-4 148-214(-66)
10.Οδοντίατροι 3 0-3 140-160(-20)
11.Rookies 3 0-3 123-185(-62)

*Το Πειρατικό G8 Security, οι Οικονομολόγοι, οι Οδοντίατροι και οι Rookies έχουν εκτίσει το ρεπό τους

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΤΡΙΤΗ(24/06):
Βενετόκλειο (18:00): Τ.Ε.Ε.- The Madders
Κρεμαστή (19:00): Λιμανάκι- Μπασκετόφιλοι
Βενετόκλειο (20:00): Οικονομολόγοι- Πειρατικό G8
Κρεμαστή (21:00): Οδοντίατροι- Rookies
ΤΕΤΑΡΤΗ(25/06):
Βενετόκλειο (18:00): Eco Prime- Λιμενικό

ΤΟΡ 5

1.Στρέμπας (Eco Prime) 81
2.Γεωργάκης (Οικονομολόγοι) 70
3.Συμιακός Γ. (Λιμανάκι) 62
4.Παπαλαζάρου (Αστυνομία) 58
5.Κοκορόγιαννης (Λιμενικό) 56

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ