Κέρδισε και το Ηράκλειο

Μία ακόμη εύκολη νίκη πέτυχε ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος, ο οποίος κέρδισε με 62-39 το Ηράκλειο και πάει με φόρα στα ντέρμπι με τον Άτλαντα Αθηνών και το Μαρούσι, που θα κρίνουν την τελική κατάταξη στον όμιλο νότου στο μπάσκετ με αμαξίδιο. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοση του ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος στο «Βενετόκλειο» και κέρδισε εύκολα το Ηράκλειο. Το ξεκίνημα ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μετά το αρχικό 6-2. Με αιχμή του δόρατος τον Χατζηδάκη, το Ηράκλειο ισοφάρισε 6-6 και 8-8. Ο Γ.Σ.Δ. ξέφυγε με 12-8 και 14-10 στο δεκάλεπτο. Με κορυφαίο τον Χαμαντί, η ομάδα του Γιάννη Μαρουλλάκη ξέφυγε με 20-12 (13’) και στη συνέχεια με νταμπλ-σκορ (24-12 στο 15’). Οι λάθος επιλογές έδωσαν το δικαίωμα στους Κρητικούς να απαντήσουν με τον Ψαράκη και να μειώσουν σε 24-18 (17’) και 26-20 με τον Χατζηδάκη. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μαρτσάκη το σκορ έγινε 30-20 για να λήξει το ημίχρονο 33-22 με τρίποντη «βόμβα του πολύ καλού Χατζηδημητρίου.
Στο β’ ημίχρονο το Ηράκλειο ξεκίνησε καλύτερα και μείωσε σε 33-26 (22’), έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ωστόσο Χαμαντί, Μαρτσάκης και Χατζηδημητρίου είχαν κέφια και το σκορ έγινε 37-26 και 39-28 (26’). Για πρώτη φορά η ψαλίδα άνοιξε στο +13 (41-28 στο 27’) με δίποντο του Χατζηδημητρίου, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα. Οι Ροδίτες βελτίωσαν την άμυνα τους, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και το σκορ έγινε 48-28 στο 29’, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπική σημασία με τη διαφορά να ανοίγει κι άλλο (58-35 στο 35’) και το παιχνίδι να τελειώνει με 62-39.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-10, 33-22(ημ.), 48-30, 62-39
Διαιτητές: Ξανθός- Νικηφορίδης
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μαρουλλάκης): Λουκάς, Χαρτερός, Χαμαντί 23, Πλαγγέτη, Χατζηδημητρίου 17(1), Καριώτης, Παπαναστασίου, Μαρτσάκης 16, Χατζηκαντής 6.
Α.Σ.Κ.Α. ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Χατζηδάκης): Χατζηδάκης 15, Γαστεράτος, Χουρδάκης, Σταματάκης 8, Χριστόφορος 4, Στυλιανακάκης, Ψαράκης 12.