Αγήνορας Ρόδου: Τέσσερις προκρίσεις στους τελικούς του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Τζούντο

Δυο αγόρια και δύο κορίτσια του Αγήνορα Ρόδου προκρίθηκαν στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Τζούντο. Πρόκεται για την Μαρία- Ιόλη Τσιολάκη, την Ρωξάνα Μένα, τον Γιώργο Γκελερή και τον Κώστα Κοντό.
Στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε ο σύλλογος αναφέρονται τα εξής:
«Κοντός, Γκελερής, Τσιολάκη και Μένα του Αγήνορα Ρόδου στους τελικούς του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Τζούντο.
Με τέσσερις προκρίσεις και πολύ καλή εμφάνιση, επέστρεψε την Κυριακή 12/2/2023 η αποστολή του Αγήνορα. Ο σύλλογος της Ρόδου, συμμετείχε με πέντε αθλητές και τρεις αθλήτριες στην προκριματική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων/Κορασίδων Α’ και Β’, για τα σωματεία της Νοτίου Ελλάδος, που διεξήχθη στο Sport Camp του Λουτρακίου στις 11 και 12 Φεβρουαρίου 2023. Ξεπέρασαν τους 330 οι νεαροί τζουντόκα, σε μια διοργάνωση, με συναρπαστικούς αγώνες και συμμετοχή 45 περίπου σωματείων.
Η αποστολή έφτασε στο Λουτράκι την Παρασκευή το απόγευμα για την ζύγιση των τεσσάρων τζουντόκα της κατηγορίας ΠΒ-ΚΒ που αγωνίστηκαν το Σάββατο. Την Κυριακή κατά τη δεύτερη ημέρα των αγώνων αγωνίστηκαν οι τέσσερις αθλητές των κατηγοριών ΠΑ-ΚΑ. Στόχος όλων των αθλητών ήταν να μπουν στην τελική οκτάδα της κατηγορίας τους, ώστε να προκριθούν στους τελικούς του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Τζούντο στις 10-12 Μαρτίου.
Αναλυτικά:
Η Τσιολάκη Ιόλη-Μαρία πήρε την πρόκριση στην κατηγορία των Κορασίδων Β’ -36 κιλά. Ξεκίνησε με ήττα από την Παπαδοπούλου (ΑΣΑΡΤ), μπήκε στα Repechage όπου νίκησε την Βασιλοπούλου Χ. (Γ.Σ. Ολυμπιονίκης Καλαμάτας). Στον τελευταίο της αγώνα ηττήθηκε από την Παπανικολάου (ΑΣΔΧ) κατακτώντας την 7η θέση.
Η Μένα Ρωξάνα προκρίθηκε στην κατηγορία των Κορασίδων Β’ -52 κιλά. Πέρασε άνευ αγώνος (μπάι) στο δεύτερο γύρο όπου ηττήθηκε λόγω τραυματισμού από την Παπιομύτη (Ακαδημία Χαϊδαρίου) κι έτσι δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στον τελευταίο της αγώνα κατακτώντας την 7η θέση.
Ο Γκελερής Γιώργος προκρίθηκε στην κατηγορία των Παίδων Α’ -42 κιλά. Πέρασε μπάι στο δεύτερο γύρο όπου ηττήθηκε μετά από αμφίρροπο αγώνα από τον Σαπουντζόγλου (Ακ. Πολ. Τεχνών), μπήκε στα Repechage όπου νίκησε τον Καβουρίδη (Ηλιούπολη). Στον τελικό για την 3η θέση ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Αναστασίου (Α.Ο. Ραφήνας) κατακτώντας την 5η θέση.
Ο Κοντός Κωνσταντίνος προκρίθηκε στην κατηγορία των Παίδων Α’ -60 κιλά. Στον πρώτο γύρο νίκησε άνετα με Ippon τον Περουκανέα (ΟΤΝΦ). Στο δεύτερο αγώνα ηττήθηκε από τον Ράλλη (SHIAICLUB), μπήκε στα Repechage όπου ηττήθηκε από τον Ταχμαζίδη (Διόσκουροι) κατακτώντας τελικά την 7η θέση.
Ο Πιπερίδης Στυλιανός-Ηλίας αγωνίστηκε στην κατηγορία των Παίδων Β’ -50 κιλά. Πέρασε μπάι στο δεύτερο γύρο όπου νίκησε τον Μαμουχά (ΙΑΠΩΝ ΑΘ.). Στον τρίτο αγώνα ηττήθηκε από τον Χαριτίδη (Μυρμιδόνες), μπήκε στα Repechage όπου ηττήθηκε από τον Μπάρη (Α.Ο. Ραφήνας).
Ο Κωτσίδης Παύλος αγωνίστηκε επίσης στην ίδια κατηγορία των Παίδων Β’ -50 κιλά. Πέρασε μπάι στο δεύτερο γύρο όπου ηττήθηκε από τον Λιτσάκη (ΑΟΤΑ), μπήκε στα Repechage όπου ηττήθηκε από τον Σφυρίδη (BUSHIDO).
Η Σκουρμαλλά Ειρήνη κάνοντας μεγάλη προσπάθεια και με παυσίπονα για την μέση της αγωνίστηκε στην κατηγορία των Κορασίδων Α’ -48 κιλά. Πέρασε μπάι στο δεύτερο γύρο όπου ηττήθηκε από την Σαββίδου (ΕΟΣ Αχαρνών), μπήκε στα Repechage όπου ηττήθηκε από την Προβατάρη (Τζούντο Φυλής) μένοντας οριακά εκτός οκτάδας.
Ο Σταύρου Βασίλειος-Πανορμίτης αγωνίστηκε στην κατηγορία των Παίδων Α’ -50 κιλά. Στον πρώτο αγώνα ηττήθηκε από τον Λεντζάκη (Α.Ο. Ιλίου), μπήκε στα Repechage όπου ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Μποσδελακίδη (ΑΣΔΧ).
Την αποστολή του Αγήνορα Ρόδου στο Λουτράκι, συνόδευσε ο προπονητής κ. Μιχάλης Κοντός Καθηγητής Φυσικής Αγωγής (μαύρη ζώνη, 3dan), η υπεύθυνη της γραμματείας της σχολής κ. Καλλιόπη Μήσιου Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και γονείς των αθλητών.
Ο σύλλογος συγχαίρει τους αθλητές για την εμφάνιση, την μαχητικότητα και την αγωνιστικότητά τους, παρά τις δυσκολίες της μετακίνησης και διαμονής και ευχαριστεί θερμά τους γονείς τους, για την στήριξη και την εμπιστοσύνη τους».