Νικητής με δύο… πρόσωπα!

Δύο διαφορετικές ομάδες παρουσίασε ο Α.Σ.Κ. Ιβίσκος στο προχθεσινοβραδινό παιχνίδι με τον Δωριέα, στο οποίο τελικά κέρδισε με 74-58 και πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στον όμιλο Ρόδου. Η ομάδα του Παντελή Μισσού έπαιξε κάκιστο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην «επανάληψη» θυμήθηκε τον καλό της εαυτό και πήρε το ροζ φύλλο απέναντι στο μαχητικό Δωριέα. Ο Ιβίσκος μπήκε μουδιασμένος στο παρκέ, υποτίμησε τον Δωριέα, κάτι που πλήρωσε, όταν και οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με +10 στο ημίχρονο (26-36).
Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Σαρίκα με κλειστή άμυνα ζώνης και όπλο το τα τρίποντα, έπιασε στον ύπνο τον Ιβίσκο, με συνέπεια να προηγηθεί με διψήφια διαφορά. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα, εκ των οποίων το ένα από τον Τσιγάρο στην εκπνοή, ο Δωριέας προηγήθηκε με 26-36, απέναντι στον Ιβίσκο που δεν έκανε τίποτα στο παρκέ και ήταν εκνευριστικά άστοχος από την περιφέρεια. Στην «επανάληψη» όμως όπως ήταν εύλογο, η ομάδα του Παντελή Μισσού πίεσε στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 48-22, πήρε τη νίκη και μάλιστα εύκολα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Δημήτρη Σαρίκα άντεξε για τρία δεκάλεπτα παίζοντας κλειστή άμυνα ζώνης, με τους τυπικά γηπεδούχους να θυμίζουν λίγο από τον καλό τους εαυτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως έγινε ορατή η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και ο Α.Σ.Κ. Ιβίσκος πήρε τη νίκη, κρατώντας ουσιαστικά μόνο την εικόνα του β’ ημιχρόνου. Με τους νικητές δεν έπαιξαν οι Τσαλίκης και Καμπουράκης, ενώ τραυματίστηκε ο Μαρινάκης, ενώ με τους ηττημένους οι Τσέρκης και Λαμπριανός. Ο Α.Σ.Κ. Ιβίσκος θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια της σεζόν τη Δευτέρα με αντίπαλο τον Ήλιο Ιαλυσού, ενώ ο Δωριέας θα παίξει την έκτη θέση στο παιχνίδι με την Ελπίδα Πεταλούδων, την οποία κέρδισε με +7 στην Κρεμαστή.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-15, 26-36(ημ.), 46-45, 74-58
Διαιτητές: Κουνελλές- Αγγελής
Α.Σ.Κ. ΙΒΙΣΚΟΣ (Μισσού): Ιμερλίου, Μητσού 6, Ντρέρης, Μαρουλλάκης Ι. 12(3), Λιβιεράτος 17(2), Μπιλλιάς, Τσιτσούλας 1, Φυλτζανίδης 5(1), Δούβαλης 21, Μαρουλλάκης Γ. 5, Μαρινάκης, Καραγιάννης 7.
Δ.Α.Ν.Σ. ΔΩΡΙΕΥΣ (Σαρίκας): Μαυρονικόλας 2, Πατινιώτης 7(1), Ουγιανίκ, Τσιγάρος 17(5), Κρητικός 2, Γκιζέτης, Γερονικόλας 8, Στεφανίδης 11(1), Αυγερινού 2, Αττιτής 1.