«Αγκάλιασε» την τριάδα ο Κλεάνθης

Σημαντική νίκη με 3 – 2 σετ σε βάρος του Διαγόρα πέτυχε ο Κλεάνθης Παραδεισίου στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο του τοπικού ανδρικού πρωταθλήματος στο βόλεϊ. Μετά από αυτή τη νίκη, οι γηπεδούχοι ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον τους στο πρωτάθλημα και στην ουσία έχει «αγκαλιάσει» μια θέση μέσα στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος (μαζί με το Ροδίων Άθλησις και την Τελχινίδα). Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη και τελικά κατάφεραν να την πάρουν. Ο Κλεάνθης κυριάρχησε στο 1ο σετ και παρά τις ορισμένες αναλαμπές του Διαγόρα κατάφερε να το κερδίσει με 25 – 17. Οι «κυανέρυθροι», μεταμορφώθηκαν στο 2ο σετ και έχοντας περισσότερες λύσεις κατάφεραν να το κερδίσουν με 25 – 16. Στο 3ο σετ, ο Διαγόρας κατάφερε να προηγηθεί με 8-11 αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν άλλο τη διαφορά να αυξηθεί και ισοφάρισαν σε 11-11 με τους πολύ καλούς Σαρικά και Τρίχα. Εκεί ο Διαγόρας άρχισε να έχει επιθετικά προβλήματα και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-12. Ο Κώστας Καρπαθάκης κάλεσε τάιμ άουτ, οι φιλοξενούμενοι πήραν κάποιους πόντους αλλά και πάλι ο Κλεάνθης παίζοντας πολύ ψύχραιμα κατάφερε να πάρει το σετ με 25-16. Στο επόμενο σετ, οι γηπεδούχοι …πάτησαν το γκάζι.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΚΛΕΑΝΘΗΣ: Τρίχας Γ., Παπακωνσταντίνου Λ., Τζανουδάκης Ν., Γιακουμάρος Γ., Βολοτσάκης Κ., Σαρικάς Δ., Λολάκης Ε., Πότσου Ν., Σταμάτιος Β., Μανής Α.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Μεϊτάνης Α., Καλημοράκης, Μπόνης Κ., Μπελούλης Α., Καρύδας Ι., Δικαστόπουλος Ι., Γκλάρας Β., Γκράκης Μ., Παπαστάμος Α., Δεληγιώργης Γ., Δεληγιώργης Α.
Ροδίων Άθλησις – Ήλιος 3 – 0 σετ
Δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική το παιχνίδι του Ροδίων Άθλησις με τον Ήλιο Ιαλυσού. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στα τρια σετ και έφθασαν σε μια ακόμα άνετη νίκη, συνεχίζοντας έτσι την ξέφρενη πορεία τους για την κατάκτηση του τίτλου. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Ροδίων Άθλησις, «καθάρισε» το παιχνίδι μέσα σε ένα διάστημα 45 περίπου λεπτών.
Τα σετ του αγώνα: 11 – 25 (12’), 13 – 25 (17’), 13 – 25 (15’)
ΡΟΔΙΩΝ: Ν. Μακρής, Ι. Σκορδούλης, Χρ. Μοσχούς, Ντ. Γκένοφ, Γ. Καλαϊντζής, Β. Μπάρδης, Σ. Φράνκε, Ν. Σταυλάς
ΗΛΙΟΣ: Ν. Βαβλάς, Π. Πιλατέρης, Σ. Βούλκα, Χ. Δήμας, Κ. Κυρίτσης, Σ, Τρομπούκης, Ε. Ντάϊα, Ι. Κιλασίν
Ήλιος Ιαλυσού – Τελχινίδα 3 – 0 σετ
Άλλη μια εύκολη νίκη σημείωσε η Τελχινίδα. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά επικράτησε του Ήλιου Ιαλυσού με 3 – 0 σετ.
Τα σετ: 17-25 (17’), 11-25 (20’), 13-25 (17’)
Διαιτητές: Πάττας- Τζάνος
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ (Δημήτρης Δοξάκης): Βαβλάς Ν., Πιλατέρης Π., Σαπνάρας Ν., Βούλκα Σ., Δήμας Κ., Κυρίτσης Κ., Τρομπούκης Σ., Νταΐα Ε., Κιλασίν Ι.
ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Ορμενάι Γ., Σίμου Δ., Σταυλάς Ρ., Χατζηγεωργίου Γ., Χειμωνέττος Κ., Χαρισίδης Σ., Χαριστής Σ., Γιώτης Σ., Δροσάκης Σ., Παππάς Γ., Χειμωνέττος Ορμ.

Γυναικείο
Την δεύτερη συνεχόμενη της νίκη στο πρωτάθλημα κατέκτησε η γυναικεία ομάδα του Διαγόρα η οποία επικράτησε με 3 – 1 σετ στο κλειστό του Ροδίων Άθλησις της τοπικής ομάδας. Οι παίκτριες του Μανώλη Χατζημανώλη έφθασαν δίκαια στην κατάκτηση της νίκης, όμως οι γηπεδούχες έκαναν μια πολύ καλή προσπάθεια και έδειξαν σημαντικά σημάδια βελτίωσης σε σχέση με το προηγούμενο τους παιχνίδι. Ειδικά στο 1ο αλλά και στο 3ο σετ έδωσαν μια πραγματική μάχη και έδειξαν ότι με σκληρή δουλειά μπορούν να κάνουν μια αξιόλογη πορεία στο πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Νίκου Μακρή κατάφερε να κερδίσει σήμερα το πρώτο της φετινό σετ. Από την άλλη πλευρά, ο Διαγόρας είχε σε πολύ καλή ημέρα τη Νεφέλη Δικαστοπούλου η οποία έδωσε πολλούς κρίσιμους πόντους στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενους είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό και έτσι πήραν το παιχνίδι.
Τα σετ του αγώνα:
23 – 25 (30’), 7 – 25 (19’), 25 – 23 (27’), 13 – 25 (20’)
Διαιτήτευσαν οι Ν. Χατζησταυρίδης. Μ. Παπαδούλη και Στ. Γκέκας
ΡΟΔΙΩΝ: Καραμαρίτη Γ., Σφήκα Β., Χατζηγεωργίου Κ., Γιακουμάκη Ε., Αμπελιώτη Ε., Ουίλσον Δ., Οικονόμου Σ., Τριπολίτη Φ., Καταβενού Έ., Διακοβασίλη Δ., Φραντζή Χ.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τζώρτζη Δ., Καραγιάννη Μ., Ζωάννου Ελ., Ανθούλη Χρ., Δικαστοπούλου Νεφ., Καζακίδου Μ., Αλαφάκη Δ., Καρυδάκη Αντ., Μαλακωνάκη Ειρ., Φραγκιαδάκη Α., Δράμη Αλ., Χανιωτάκη Κατ.
Κλεάνθης – Τελχινίδα 1 – 3 σετ
Το πάλεψε μόνο στο πρώτο σετ ο Κλεάνθης. Στη συνέχεια, η Τελχινίδα ανέβασε στροφές και «καθάρισε» το παιχνίδι, παίρνοντας έτσι την δεύτερη συνεχόμενη της νίκη (ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Διαγόρα).
Τα σετ: 25-17 (25’), 16-25 (22’), 25-16 (21’), 25-16 (20’)
Διαιτητές: Σταματίου- Κυπριώτης
Τα σετ: 25-23 (32’), 16-25 (25’), 13-25 (19’), 11-25 (15’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Πάττας
ΚΛΕΑΝΘΗΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου): Τσιράκου Β., Τζανουδάκη Μ., Μπουγιούρη Σ., Τριάντου Ν., Ζακίλα Φ., Αρβανίτη Κ., Γιωργάκη Α., Ορφανού Δ., Μαστρογιάννη Μ., Τζανουδάκη Α., Φλεβάρη Α., Φουντουραδάκη Κ.
ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Λαγάκη Γ., Δαουτοπούλου Κ., Βρατσάλη Μ., Κώτη Α., Γιαννέλη Σ., Μητροπούλου Ε., Δημογεροντάκη Σ., Μαθιουδάκη Χ., Μαθιουδάκη Μ., Αγγελή Α., Παρασκευά Β.