Έτοιμος για κούπα ο ΓΑΣ Ιάλυσος

Με μια παθιασμένη εμφάνιση σε όλη την διάρκεια της αναμέτρηση, αλλά και στην παράταση, ο ΓΑΣ Ιάλυσος , προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδος, καθώς πήρε την νίκη- πρόκριση σε βάρος της Τριγλίας Ραφήνας με σκορ 2-1.
Τα γκολ για τους «τοξοβόλους» σημείωσαν οι Παναγιώτης Σπάρταλης στο 18ο λεπτό και Κατέ Φονσέκα στο 106ο λεπτό, ενώ το γκολ της Τριγλίας πέτυχε ο Μεϊμάρογλου στο 71ο λεπτό.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος θα αντιμετωπίσει στον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει στις 7 Μαΐου την Πύδνα Κύτρους, η οποία επικράτησε της Δόξας, μέσα στην Δράμα με σκορ 2-0.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΓΑΣ Ιάλυσο να είναι καλύτερος, έχοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, απειλώντας σε δυο περιπτώσεις την εστία της Τριγλίας.
Η τρίτη ευκαιρία των «τοξοβόλων» ήταν και η φαρμακερή, καθώς στο 18ο λεπτό ο Σπάρταλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα με 1-0 στους γηπεδούχους.
Από εκείνο το χρονικό σημείο η Τριγλία Ραφήνας ανέβασε την απόδοσή της, πήρε αυτή τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, όμως δεν δημιούργησε κάποια ευκαιρία, μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, καθώς ο ΓΑΣ Ιάλυσος προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους για την εστία του και στην συνέχεια αναζητούσε χώρους για να αντεπιτεθεί.
Η πίεση της Τριγλίας αυξανόταν όσο περνούσε ο χρόνος και στο 71ο λεπτό, έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά του Μεϊμάρογλου (1-1).
Μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, υπήρχαν φάσεις και για τις δύο ομάδες, όμως το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.
Στην διάρκεια της παράτασης, η Τριγλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον ΓΑΣ Ιάλυσο από το 103ο λεπτό όπου έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, να κλείνεται στην άμυνά του.
Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στο 106ο λεπτό ο Κατέ Φονσέκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1, που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της παράτασης, δίνοντας την νίκη- πρόκριση στους «τοξοβόλους».
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Άγγελος Ευαγγέλου, με βοηθούς τους Παναγιώτη Αργυρό και Μανώλη Γιαννουγλίδη.
Φάσεις και γκολ
1ο λεπτό, ο Παφιάκης πάσαρε στον Σπάρταλη, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από καλή θέση με την μπάλα να φεύγει άουτ.
4ο λεπτό, ο Παφιάκης τροφοδότησε τον Αντώνη Αθανασίου που σούταρε, η μπάλα πήρε επικίνδυνη τροχιά, όμως κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Τριγλίας.
18ο λεπτό, ο Αντώνης Αθανασίου έκανε την πάσα στον Σπάρταλη, με τον τελευταίο να προλαβαίνει την έξοδο του Δημιζά και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0
25ο λεπτό, ωραία πάσα του Παφιάκη στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Σπάρταλης «έσπασε» το τεχνικό οφ σάιτ, όμως το σουτ του από πλάγια θέση ήταν κακό και κατέληξε άουτ.
54ο λεπτό, ωραία ενέργεια από τα δεξιά για τον ΓΑΣ Ιάλυσο, ωστόσο, η συρτή σέντρα του Σταυλά πέρασε ανεκμετάλλευτη.
60ο λεπτό, ο Βασιλείου έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να μην ανησυχεί τον Λουτριώτη καταλήγοντας άουτ.
61ο λεπτό, σέντρα του Μανδύλη, ο Παπαδόπουλος έκανε την κεφαλιά από επικίνδυνη θέση, με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.
71ο λεπτό, φάουλ- σέντρα του Μανδύλη από τα αριστερά, ο Λουτριώτης έκανε άστοχη έξοδο και ο Μεϊμάρογλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Τριγλία Ραφήνας.
84ο λεπτό, πάσα του Σαγανά στον Παπαδόπουλο μέσα στην περιοχή του ΓΑΣ Ιάλυσου, με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει να πλασάρει, καθώς κόντραρε την μπάλα ο Παπαδημήτρης.
90+ λεπτό, εκτέλεση κόρνερ του Αντώνη Αθανασίου, ο Κοκκίνης πάσαρε με το κεφάλι στον Παπαδημήτρη, όμως η νέα κεφαλιά του τελευταίου κόντραρε στους αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο ΓΑΣ Ιάλυσος κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, όμως η απευθείας εκτέλεση του Αντώνη Αθανασίου, έστειλε την μπάλα άουτ.
101ο λεπτό, ο Σαγανάς συνεργάστηκε με τον Βασιλείου, όμως το σουτ του τελευταίου από καλή θέση, πέρασε άουτ.
103ο λεπτό, ο Γιώργος Κοκκίνης είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης Ευαγγέλου για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο και αποβλήθηκε.
104ο λεπτό, φάουλ- σέντρα του Κάρδαρη, ο Αντώνης Αθανασίου βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, η οποία πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα του ΓΑΣ Ιάλυσου, ωστόσο, ο Λουτριώτης με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.
106ο λεπτό, φάουλ -σέντρα του Αντώνη Αθανασίου, στην «καρδιά» της άμυνας της Τριγλίας πετάχτηκε ο Φονσέκα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 για τον ΓΑΣ Ιάλυσο, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Οι συνθέσεις:
ΓΑΣ Ιάλυσος: Λουτριώτης, Σταυλάς (91ο Μαρίνου), Κοκκίνης, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Αθανασίου Π., Σπάρταλης ( 109ο Σαχίνης), Μαθιός ( 71ο Φονσέκα), Αθανασίου Α.
Τριγλία Ραφήνας: Δημιζάς, Κάρδαρης, Μεϊμάρογλου, Καραδέμητρος ( 59ο Τερζής), Τσέπας, Σκαφίδας, Μανδύλης, Κόντης ( 70 Σαγανάς) Κότσι ( 46ο Σιαννής),Βασιλείου, Παπαδόπουλος