Διαγόρας –Παναχαϊκή: Παλικαρίσιος βαθμός για τον «γηραιό»

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Διαγόρας και Παναχαϊκή, καθώς το μεταξύ τους παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο του νησιού μας, ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 1-1, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.
Ο «γηραιός» μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, καθώς από το 39ο λεπτό αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, έπειτα από την αποβολή του Αλέξανδρου Σμυρλή που αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα δύο λεπτών.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Διαγόρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες στην καλοστημένη άμυνα της Παναχαϊκής, εκτός από την φάση του 5ου λεπτό, όπου ο Μπαστακός βρισκόμενος σε καλή θέση δεν έκανε σωστό κοντρόλ, δίνοντας το δικαίωμα στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει την μπάλα.
Οι Αχαιοί στην πρώτη τους καλή στιγμή κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Μπάντροβιτς στο 8ο λεπτό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ (1-0).
Ο «γηραιός» παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία, όμως είχε κακές επιλογές στην τελική πάσα για να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στην ισοφάριση με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ στο 33ο λεπτό (1-1).
Στο 39ο λεπτό, ο Διαγόρας έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Σμυρλής αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα δύο λεπτών (37ο και 39ο), δίνοντας το δικαίωμα στην Παναχαϊκή να… πάρει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να δημιουργήσει ευκαιρίες έως και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στην μεσαία γραμμή, με τον Διαγόρα να κλείνει τους διαδρόμους προς την εστία του.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν διεκδικεί… δάφνες ποιότητας, καθώς ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν σημαντικές ευκαιρίες.
Ο Διαγόρας προσπάθησε να απειλήσει με στημένες μπάλες (κυρίως κόρνερ και φάουλ), ενώ η Παναχαϊκή δεν μπορούσε να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα του «γηραιού», με το 1-1 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τσαμούρη.
Τα γκολ
8ο λεπτό, γκολ. Σουτ του Κουσκουνά με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Μπάντροβιτς που με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα , κάνοντας το 1-0 για την Παναχαϊκή.
33ο λεπτό, γκολ. Με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση ο Ντοριβάλ ισοφαρίζει σε 1-1 για τον Διαγόρα.
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Κοντοχρήστος, Μασούρας (78ο Αυγενικού), Ντοριβάλ (65ο Αθανασίου), Λινάρδος (58ο Αλάεθ), Σμυρλής, Γεωργίου (65ο Δημήτρουλας), Μπαστακός (78ο Μανωλάκης).
Παναχαϊκή (Νίκος Παπαδόπουλος): Σούλης, Πλιάτσικας, Λαρέα (46ο Τσερούτι), Πατάπης, Πάνος, Σταμόπουλος, Ανάκογλου (53ο Μπρούς), Μουστακόπουλος (79ο Σκεπετάρης), Μπάντροβιτς (56ο Γιούσης), Αραβίδης (56ο Μασούρας), Κουσκουνάς.