Όριο για το Ευρωπαϊκό ο Τοτολίδης, εξαιρετικοί οι Δωδεκανήσιοι στο Σχηματάρι

Το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων ξεκίνησε την Τετάρτη στο Σχηματάρι με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από την Ελλάδα και την Κύπρο. Στη διάρκεια της ημέρας τρεις αθλητές έπιασαν τα όρια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στο Γκιορ και ένας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε.

Την ευχάριστη έκπληξη έκανε στα 110 μ. εμπ. ο Παίδας Ηλίας Τοτολίδης του ΙΔ.ΕΚΠ. Πυθαγόρας, που τερμάτισε σε 13.94 (2,00 μ.) βελτίωσε το ρεκόρ του και παράλληλα έπιασε το όριο για το κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας του. Πολύ κοντά στο όριο συμμετοχής στην ίδια διοργάνωση βρέθηκε και ο δεύτερος του τελικού, Βασίλης Αρβανίτης, που τερμάτισε σε 13.96 (όριο 13.95) και έδειξε πως σύντομα θα έχει την ευκαιρία να πετύχει τον επιθυμητό χρόνο.

Ο Γιάννης Γρανιτσιώτης ήταν ο μεγάλος νικητής στα 100 μ. αγοριών με 10.56 (1,8), επίδοση που επιβεβαιώνει τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ. Ο νεαρός σπρίντερ για μία ακόμη φορά έδειξε πως διαθέτει έμφυτο ταλέντο και πως είναι σε θέση να τρέξει πολύ κάτω από το 10.51, που είναι το ρεκόρ. Ελπιδοφόρα ήταν η παρουσία και του δεύτερου αθλητή, του Σωτήρη Κομιανού που τερμάτισε σε 10.66 (1,8) και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ. Τον εαυτό του ξεπέρασε και ο τρίτος της κούρσας, ο Χρήστος Παπαδόπουλος, επίσης του ΙΔ.ΕΚΠ. Πυθαγόρας που πέτυχε 10.82.

Το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκιορ επιβεβαίωσε και η Σταυρούλα Κοσμίδου στη σφυροβολία με βολή στα 63,53 μέτρα.

Ο Ανδρέας Πανταζής ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού και κατάφερε έτσι στον πρώτο του σημαντικό αγώνα στη σεζόν να πετύχει τον στόχο του, που ήταν το όριο συμμετοχής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, στο Τάμπερε και ένα νέο ατομικό ρεκόρ. Ο αθλητής του Κώστα Ηλία “προσγειώθηκε” στα 15,83 μ. (0,8) στην πέμπτη του προσπάθεια έδειξε σε θέση να κυνηγήσει άλματα πάνω από τα 16,00 μέτρα και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τριπλούν.

Η Καλύμνια Μαρία Μαγκούλια δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στη νίκη και να σημειώσει 16,46 μ. με την σφαίρα, όμως, των κορασίδων. Κάτι ανάλογο ισχύει και για τον Έφηβο Ιάσωνα Μαχαίρα, που με το ελαφρύ όργανο σημείωσε 20,05 μ. και αναδείχθηκε νικητής στη σφαιροβολία. Το ατομικό της ρεκόρ βελτίωσε η Σοφία Κεσσίδη στη δισκοβολία με το εντυπωσιακό 47,30 μέτρα και πλέον σκέφτεται με μεγαλύτερη αισιοδοξία το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας της.

Οι αθλητές από τα Δωδεκάνησα πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις και κατάφεραν να πάρουν συνολικά επτά μετάλλια. Δύο χρυσά με τον Ηλία Τοτολίδη και τη Μαρία Μαγκούλια, δύο ασημένια με τη Σμαράγδα Μωραΐτη και τον Νίκο Κατραμάδο και τρία χάλκινα με τους Χρήστο Παπαδόπουλο, Γεωργία Παραστατίδου και Αλέξανδρο Παθιάκη. Χθες επρόκειτο να ολοκληρωθούν το δέκαθλο αγοριών και το έπταθλο κοριτσιών.