Πλήρωσε τα λάθη του…

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο και ένα… κενό δίλεπτο προς το τέλος του αγώνα στοίχισαν στον Κολοσσό την ήττα στην Ελευσίνα. Οι «θαλασσί» έχασαν με 75-69 από τον Πανελευσινιακό, ο οποίος παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής και παράλληλα γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα στο πρωτάθλημα της Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη… ξέχασε να βγει από τα αποδυτήρια, αφού δέχθηκε σερί 18-1 σε διάστημα επτά λεπτών (20’-27’), ωστόσο κατάφερε χάρη κυρίως στον Μανωλόπουλο να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και να ανατρέψει διαφορά 11 πόντων (57-46). Μάλιστα στο 37’, ο Κολοσσός κατάφερε να προηγηθεί με +3 (62-65), αλλά σε διάστημα δυόμισι λεπτών δέχθηκε σερί 10-0 και μοιραία γνώρισε την ήττα από τους «σταχυοφόρους», που είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Τζόνσον.
Με όπλο την καλή του άμυνα στο β’ δεκάλεπτο, ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει στα αποδυτήρια με +8 (33-41), ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα στο διάστημα. Το α’ δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες με τους Σκοτ και Ουότερς να είναι οι μόνοι παίκτες του Κολοσσού που σκόραραν μέχρι και το 6ο λεπτό (9-14). Με τους Αθανασούλα και Τζόνσον, ο Πανελευσινιακός έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά 16-17 (7’), ενώ ο τρίποντος καταιγισμός συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος της α’ περιόδου που έληξε με το ευρύ 24-22. Οι «σταχυοφόροι» είχαν σε μεγάλη μέρα τον Τζόνσον (10π), ενώ ο Κολοσσός τα περίμενε όλα στο διάστημα αυτό από τους Ουότερς και Σκοτ.
Όσο εύστοχες ήταν οι ομάδες στο διάστημα αυτό, άλλο τόσο άστοχες ήταν στο β’ δεκάλεπτο, κάτι που βόλεψε σαφώς τον Κολοσσό, ειδικά μετά το 14’. Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη κατάφερε να κάνει το 27-22, με τους «θαλασσί» να μένουν άποντοι για περίπου λεπτά. Ο Κολοσσός όμως έσφιξε την άμυνα του και πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Πανελευσινιακό, ο οποίος έκανε 5.30’ περίπου να σκοράρει με αποτέλεσμα η ψαλίδα να ανοίξει ακόμη και στο +11. Το 27-22 έγινε 27-36 (17’), με τον Κολοσσό να ελέγχει τα ριμπάουντ και τον Ουότερς να κάνει σούπερ παιχνίδι στην επίθεση (14π΄). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Πανελευσινιακός είχε 5/11 βολές, ενώ ο Κολοσσός τους ίδιους αριθμούς στα τρίποντα. Η μέγιστη τιμή που πήραν οι Ροδίτες ήταν το 28-39 (18’) με το επιμέρους σκορ να τελειώνει στο 9-19 και τον Κολοσσό να προηγείται με 33-41 στο ημίχρονο.
Οι «θαλασσί» στο γ’ δεκάλεπτο μάλλον δεν βγήκαν από τα αποδυτήρια, αφού ο Πανελευσινιακός επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με +11. Οι παίκτες του Κολοσσού έσπασαν τα καλάθια, ήταν άστοχοι και δέχθηκαν σερί 18-1 (!!!) σε διάστημα επτά λεπτών. Ο Λούμπι αρχικά και ο Τζόνσον στη συνέχεια έκαναν το σκορ 51-42 (27’), πριν απαντήσει με τρίποντο ο Μανωλόπουλος. Η μέγιστη τιμή που πήραν οι γηπεδούχοι ήταν το +11 (57-46 στο 28’), με τον Κολοσσό όμως να μειώνει με τη λήξη της γ’ περιόδου σε 59-53.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασε άμεσα με το 62-53 (31’)… και έκανε σερί 0-13, αφήνοντας χωρίς πόντο τον Πανελευσινιακό για επτά λεπτά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με συνεχόμενα τρίποντα να «σκοτώσουν» τον Κολοσσό, ο οποίος με ηρεμία στο παιχνίδι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα 62-63 (36’) και με δύο βολές του Ουότερς να κάνει το 62-65. Ότι έχτιζαν όμως οι «θαλασσί» το γκρέμισαν πολύ γρήγορα, με τον Αθανασούλα αρχικά να ισοφαρίζει με τρίποντο (65-65) και τον Τζόνσον με πέντε συνεχόμενους να κάνει το 70-65, μόλις 1.35’ πριν το τέλος. Μάλιστα με 2/2 βολές ο Βασιλόπουλος έκανε το 72-65 δίνοντας αέρα νίκης στους Ελευσίνιους. Ο Κολοσσός μείωσε με τους Σκοτ (72-67) και Σμιθ (73-69 στα 26’’), αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τελικά τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χάγκινς τελείωσε χωρίς πόντο το παιχνίδι, ενώ ο Άγγελος Τσάμης αγωνίστηκε για λίγο. Ο Πανελευσινιακός είχε μόλις 16/25 βολές, ενώ οι Λούμπι και Σμιθ πήραν από 10 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-22, 33-41 (ημ.), 59-53, 75-69
Διαιτητές: Ψαριανός- Γεωργιάδης- Ξενικάκης
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Κοξ, Μίτροβιτς 3(1), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 4, Λούμπι 15, Αθανασούλας 12(3), Μάρκοβιτς 11, Δορκοφίκης, Τζόνσον 28(5), Αβραμίδης, Σίμπσον 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 4, Ουότερς 18(2), Μανωλόπουλος 15(2), Σμιθ 7, Στεφανίδης 3(1), Λίντεν 2, Σκοτ 16(4), Τσάμης, Χάγκινς.