Όταν μιλούν οι αριθμοί

Ο Ε.Σ.Α.Κ.Ε. παρουσίασε χρήσιμα στοιχεία για το σημερινό παιχνίδι του Κολοσσού στην Ελευσίνα. Η έδρα παίζει σημαντικό ρόλο στα παιχνίδια μεταξύ του Πανελευσινιακού και του Κολοσσού H Hotels, στην τριετή κοινή διαδρομή των δύο ομάδων στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα της Ρόδου έκανε το 3/3 εντός έδρας με την επικράτηση της στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 83-68 ενώ στα δύο παιχνίδια που έγιναν στην Ελευσίνα, οι ομάδες μοιράστηκαν τις νίκες. Για την 16η αγωνιστική της περιόδου 2012-2013 ο Κολοσσός H Hotels νίκησε με 68-60. Προηγήθηκε με 22-10 στην πρώτη περίοδο και 39-23 στο ημίχρονο όμως οι «σταχυοφόροι» επέστρεψαν στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας στο 44-44 του 28ου λεπτού. Οι φιλοξενούμενοι όμως κράτησαν τη νίκη με 18 πόντους του Ντέντι και 10 από τους Κουμπούρα, Καλαμπόκη και Λάνγκφορντ. Για τον Πανελευσινιακό 20 είχε ο Μαγκουνής, 13 ο Παπανικολόπουλος και οχτώ με 12 ριμπάουντ ο Εζιούκου.
Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι ο Πανελευσινιακός για την 5η αγωνιστική πήρε το… αίμα του πίσω με το εμφατικό 97-69. Το εντυπωσιακό ωστόσο είναι ότι ο Κολοσσός H Hotels ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 42-39 όμως οι γηπεδούχοι με επιμέρους 58-27 έφτασαν στην επικράτηση. Φαγιέ με 24 και Τέρνερ με 15 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των «σταχυοφόρων» ενώ για τους φιλοξενούμενους, 17 είχε ο Οσμπι και 11 ο Τσάμης.
ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ
*Εξι εύστοχα δίποντα απέχει ο Κερτ Λούμπι από τα 100 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
*Με 15 πόντους ο Νίκολα Μάρκοβιτς θα φτάσει τους 400 στην κατηγορία ενώ απέχει τέσσερα ριμπάουντ από τα 300.
*Εξι αμυντικά ριμπάουντ χωρίζουν τον Γιάννη Αθανασούλα από τα 200.
*Μετά τις δύο αποτυχημένες απόπειρες της κόντρα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, η ομάδα της Ρόδου θα έχει την Τετάρτη μία ακόμη ευκαιρία για να σημειώσει την 100ή νίκη της στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
*Δύο ασίστ χωρίζουν τον Αγγελο Τσάμη από τις 400 στην καριέρα του στην κατηγορία.
* Με τέσσερα ριμπάουντ ο Σωτήρης Μανωλόπουλος θα φτάσει τα 200.