Έκτος στον κόσμο με ρεκόρ ο Σεΐτης!

Την 6η θέση στον τελικό των 100μ. κατηγορίας Τ44 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου που φιλοξενείται στο Λονδίνο, κατέλαβε ο Μιχάλης Σείτης. Ο Ροδίτης πρωταθλητής, κάλυψε την απόσταση σε 11.25, επίδοση που του επέτρεψε να πλασαριστεί στην 6άδα του τελικού.

Ο Έλληνας αθλητής, στα προκριματικά ήταν 4ος στην πρώτη σειρά (6ος συνολικά) με 11.16, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν του ίδιου με 11.30 από τις 8 Σεπτεμβρίου 2016 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας.

Το χρυσό μετάλλιο με 10.75 πήρε ο Βρετανός Τζόνι Πίκοκ (T44), ενώ ακολούθησαν με 10.89 ο Γερμανός Γιοχάνες Φλορς (T43) και με 10.95 ο Αμερικανός Τζάριντ Ουάλας (Τ44).

Εξάλλου, η Μαρία Σταματουλά χάρισε στον ελληνικό στίβο το πρώτο του μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία κατηγορίας F32 με βολή στα 5 μέτρα 85 εκατοστά που αποτελεί και την καλύτερη εφετινή προσωπική της επίδοση.

Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές μετρήθηκαν 5.22μ. και 4.61μ. Το χρυσό μετάλλιο με 5.86μ. κατέκτησε η Μαρούα Ιμπραχίμι από την Τυνησία, ενώ τρίτη ήταν η Αναστασία Μοσκαλένκο από την Ουκρανία με 5.38μ.

Την τέταρτη θέση στη σφαίρα κατηγορίας ανδρών F20 κατέλαβε ο Στράτος Νικολαίδης, την ίδια στιγμή που ο ασημένιος Παραολυμπιονίκης του Ρίο, Δημήτρης Σενικίδης έμεινε πέμπτος. Η επίδοση του Νικολαίδη, η οποία είναι και προσωπικό ρεκόρ, μετρήθηκε 15 μέτρα 95 εκατοστά, ενώ εφετινό ρεκόρ σημείωσε ο Σενικίδης με 15 μέτρα 41 εκατοστά.