Ο.Φ. Ιεράπετρας- Διαγόρας: 2-2: «Όρθιος» στο «Βουζονεράκειο»

Ο Ο.Φ. Ιεράπετρας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μέχρι το 18ο λεπτό είχε πετύχει δύο γκολ έχοντας τουλάχιστον 4 κλασικές ευκαιρίες. Η πρώτη έγινε γκολ. Στο 6ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νεκούλ, ο Αντερέγκεν με κεφαλιά τροφοδότησε τον Καλλιτσουνάκη και ο τελευταίος με νέα κεφαλιά πέτυχε το 1-0.
Τεράστια ευκαιρία στο 9ο λεπτό για τον Ο.Φ.Ι. Κάθετη πάσα του Νεκούλ στον Αντερέγκεν, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε στο κάθετο δοκάρι του Μπίντση. Εξαιρετικό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους που στο 14ο λεπτό από κάθετη πάσα του Καλλιτσουνάκη στον Αντερέγκεν, ο οποίος πρόλαβε τον Μπίντση, πλάσαρε στο δοκάρι.
Το 2-0 έγινε στο 18ο λεπτό. Σέντρα του Μούλερ, ο Χιμένεθ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι βρήκε δίχτυα. Ο Διαγόρας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση. Πρώτη ευκαιρία στο 20ο λεπτό με τον Σότο να λέει όχι στον Τσιαντούλα. Τεράστια ευκαιρία για τον Διαγόρα ένα λεπτό μετά. Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπαστιάνου, ο Ζούνης ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα! Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 24ο λεπτό. Μετά από γύρισμα του Σίνγκ, ο Μπαστιάνος εξ επαφής δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση! Τελικά το γκολ ήρθε στο 34ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Μπαστιανός και μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος.
Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Διαγόρα που έψαχνε τρόπο να ισοφαρίσει. Ο Ο.Φ.Ι. δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Σέντρα σουτ του Μπαστιάνου, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σότο στο 51ο λεπτό. Σουτ του Λαμπίδη έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα στο 70ο λεπτό. Το 2-2 έγινε στο 73ο λεπτό. Σέντρα του Ζούνη από τα δεξιά, ο Μπλάνκο με πλασέ σε κενή εστία έφερε το ματς στα ίσα. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν τουλάχιστον να μην χάσουν και το 2-2 έμεινε ως το τέλος.
Ο.Φ. Ιεράπετρας (Βεργέτης): Σότο, Μούλερ, Ντι Λορέντζο, Βιβάνκο, Ντέτλερ, Λεμονής, Καλλιτσουνάκης (71ο Καραμπέτσος), Νεκούλ, Κάρδαρης (46ο Ψάνης), Χιμένεθ, Αντερέγκεν.
Διαγόρας (Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Ζούνης (74ο Μπούμπας), Ρουγκάλας, Γιώργου, Τοπάλ, Παραστατίδης, Τσιαντούλας (79ο Σάιμπερτ), Σίνγκ (57ο Μπλάνκο), Μπαστιάνος, Λαμπίρης.

Πηγή: liganews.gr