Στέφανος Μυριαλλής: «Με ποια κριτήρια αξιολογούνται οι διαιτητές;»

Την Κυριακή ο Κλεόβουλος φιλοξενήθηκε στο γήπεδο Καρδάμαινας από την τοπική Δόξα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-1.
Οι Λινδιακοί έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία, γι’ αυτό ο πρόεδρός τους Στέφανος Μυριαλλής εξέδωσε την ακόλουθη επιστολή διαμαρτυρίας:
«Μετά από τον αγώνα μεταξύ των ομάδων Δόξα Καρδάμαινα και Κλεόβουλου Λίνδου, ήθελα επισήμως να ρωτήσω την επιτροπή διαιτησίας και συνάμα να δημοσιοποιήσω την εξής ερώτηση:
Με ποια κριτήρια αξιολογούνται οι διαιτητές ή οι επόπτες διότι βρίσκομαι όχι να διαμαρτύρομαι για λάθη ανθρωπινά των διαιτητών, αλλά για λάθη που γίνονται ή από την αδιαφορία τους για την μια ομάδα ή από ανικανότητα να διαιτητεύσουν έναν αγώνα.
Η εκπαίδευσή τους νομίζω γίνεται σωστά (με όσους βέβαια γίνεται η ανάλογη εκπαίδευση διότι είμαι σίγουρος κάποιοι από αυτούς ίσως αν τους συναντήσει κάποιος από τα μέλη της επιτροπής να μην τους αναγνωρίσει ) αλλά σωστά είμαι σίγουρος δεν γίνεται η αξιολόγησή τους, διότι η πιθανή τιμωρία ενός ανθρώπου γενικά στην ζωή μας δεν νομίζω ότι είναι μέτρο εκπαίδευσης.
Διότι μια λάθος εκτίμηση όσο σημαντική και αν είναι δικαιολογείται, ενώ στην διάρκεια ενός αγώνα αν ένας επόπτης π.χ. ο χθεσινός (σ.σ. Κυριακής) το μυαλό του το είχε στο πρώτο ημίχρονο πώς να μην σηκώσει την σημαία κατά λάθος και κοπεί επίθεση της γηπεδούχου, στο δεύτερο ημίχρονο είχε το μυαλό του και την θέλησή του στο να σηκώνει την σημαία για οφσάιντ κυριολεκτικά σε κάθε επίθεση της μιας ομάδας.
Σας αναφέρω ένα άλλο συμβάν, ενώ σημειώνει πλάγιο άουτ για την μια ομάδα η φάση συνεχίζεται και κατεβάζει (επειδή κουράστηκε πια στο δεύτερο ημίχρονο ) την σημαία και δείχνει στον ανήμπορο διαιτητή να συνεχιστεί η φάση επειδή η ομάδα αυτή είχε αντεπίθεση και πλεονέκτημα για γκολ.
Το πρωτάθλημα κατά την γνώμη μου ή θα πρέπει να μεταβληθεί η δομή του αφού αυτούς τους διαιτητές έχουμε διαθέσιμους, αυτούς ορίζουμε, επομένως γιατί λοιπόν να αγωνιζόμαστε όλες οι ομάδες χωρίς να είναι οι διαιτητές αξιόλογοι.
Εύχομαι οι αρμόδιοι να λάβουν υπόψη τους την επιστολή μου, όχι σαν διαμαρτυρία ή αιχμή για την αντίπαλη ομάδα, μιας και αυτά τα γεγονότα γίνονται κάθε αγωνιστική και υπάρχει ένας κύκλος διαμαρτυριών.
Θα χαρώ πολύ κάποιοι διαιτητές, που δεν είναι στην αρμοδιότητά μου να το κρίνω, να μην ξαναδιαιτητεύσουν παιχνίδια διότι η επιτροπή διαιτησίας τους κρίνει ανέτοιμους και όχι να τους τιμωρεί για ένα παιχνίδι».