Διαγόρας- Α.Σ. Ρόδος: Ο Πέεφ έκρινε το ντέρμπι

Με τον Όλιβερ Πέεφ να σκοράρει στο 71ο λεπτό, ο Διαγόρα ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι των αιωνίων αντιπάλων του νησιού μας, απέναντι στον Α.Σ. Ρόδος με σκορ 1-0, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνική Κατηγορίας στον 6ο όμιλο.
Με το «τρίποντο» ο «γηραιός» διατήρησε τις όποιες ελπίδες του για την διεκδίκηση του τίτλου, σε αντίθεση με τα «ελάφια» που με την ήττα που γνώρισαν τέθηκαν ουσιαστικά εκτός της μάχης του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο σε όλη την διάρκεια του, με τις δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις, καθώς απειλούσαν με μακρινά σουτ, που δεν ανησύχησαν τους δυο γκολκίπερ.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό, με τον Α.Σ. Ρόδος να έχει την υπεροχή και να απειλεί αρχικά στο 66ο λεπτό με το σουτ του Νάκκα από καλή θέση να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στεφανάκου και στο 70ο λεπτό με το σουτ του Αλεξάντερ μέσα από την περιοχή να έχει την ίδια κατάληξη.
Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης ο Διαγόρας κατάφερε να προηγηθεί. Στο 71ο λεπτό ο Γεωργίου με ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά, τροφοδότησε τον Σουάνη, με τον τελευταίο να στρώνει την μπάλα στον Πέεφ, με τον Σκοπιανό μέσο του «γηραιού» με πλασαριστό σουτ να την στέλνει στα δίχτυα του Παναγόπουλου για το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Τα «ελάφια» πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, αφήνοντας χώρους στην άμυνα τους και παραλίγο να το «πληρώσουν» στο 86ο λεπτό, όμως το σουτ του Βελλίνη από πλάγια θέση πέρασε άουτ. Παρά την πίεση του Α.Σ. Ρόδος το αποτέλεσμα δεν άλλαξε με τον Διαγόρα να είναι ο νικητής του ντέρμπι των αιωνίων αντιπάλων του νησιού μας με σκορ 1-0.
Το γκολ
71ο λεπτό. Ωραία ενέργεια του Γεωργίου από τα αριστερά όπως επιτίθεται ο Διαγόρας και πάσα στον Σουάνη, με τον τελευταίο να στρώνει στον Πέεφ που με πλασαριστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναγόπουλου κάνοντας το 1-0 για τον «γηραιό».
Διαγόρας: Στεφανάκος, Μεντής, Ρούνιτς, Πέεφ, Γεωργίου ( 80ο Καρπαθάκης), Σουάνης, Βελέτης, Μπακάλης ( 59ο Ευαγγελιδάκης), Μήτκας , Αγγελούδης (68ο Βελλίνης), Σερτζίνιο ( 89ο Κιοσέογλου).
Α.Σ. Ρόδος: Παναγόπουλος, Ιμεραλιλάι, Κουρούπης, Μκρτσιάν, Αποστόλου, Αυγενικού, Πότσι, Πινδώνη ( 79ο Μυλωνάς), Αλεξάντερ, Νάκκας ( 79ο Λέκκα),Ταβάρες.