Κύπελλο Δωδεκανήσου: Προκρίθηκαν τα φαβορί

Χωρίς την έκπληξη ολοκληρώθηκαν τα πέντε παιχνίδια για την 2η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, καθώς οι ομάδες που τους είχε αποδοθεί ο τίτλος του φαβορί, επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Το εισιτήριο για την 3η φάση του θεσμού πήραν, ο Α.Σ. Ρόδος, ο Φοίβος Κρεμαστής, ο Διαγόρας Βατίου, ο Άρης Αρχαγγέλου και η ΑΕΡΑ.
Α.Ε. Αδελφοσύνης- Α.Σ. Ρόδος: 1-6
Τα «ελάφια» με πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές από τα τμήματα υποδομής στην σύνθεσή τους, δεν δυσκολεύθηκαν να κάμψουν την αντίσταση της Α.Ε. Αδελφοσύνης επικρατώντας με το ευρύ 6-1.
Τα γκολ για τον Α.Σ. Ρόδος πέτυχαν οι Παναγιώτης Βολονάκης ( 7ο και 75ο λεπτό), Σταμάτης Καντιμοίρης (18ο λεπτό), Βασίλης Πάλλας ( 70ο και 85ο λεπτό) και Πάολο Αλιμερκάι (74ο λεπτό). Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει προσωρινά σε 2-1 στο 41ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάκη Συμεωνίδη.
Δήμητρα Δαματριάς- ΑΕΡΑ: 0-5
Χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση η ομάδα της ΑΕΡΑ επιβλήθηκε στο γήπεδο Παστίδας της Δήμητρας Δαματριάς με σκορ 5-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Οι Αφαντενοί «κλείδωσαν» την νίκη- πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 3-0, με τέρματα των Αντώνη Λόη ( 4ο λεπτό) Βάντερ Μασάδο (31ο λεπτό) και Χρήστου Λυμπερόπουλου (43ο λεπτό). Οι ερυθρόλευκοι στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα με τους Αντώνη Νικολή ( 76ο λεπτό) και Αντώνη Λόη ( 87ο λεπτό) διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.
Κύπρος- Διαγόρας Βατίου: 1-4
Εύκολη νίκη- πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου για την ομάδα του Διαγόρα Βατίου, που επιβλήθηκε στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων της ομάδας της Κύπρου με σκορ 4-1. Τα τέρματα για το συγκρότημα του Γιάννη Καμπούρη πέτυχαν οι Δημήτρης Χαρτοφύλλης ( 29ο λεπτό με πέναλτι και 57ο λεπτό), Άρης Παναγιωτόπουλος ( 49ο λεπτό) και Ρενάτο Χότζα ( 88ο λεπτό), ενώ το γκολ της ομάδας της Κύπρου σημείωσε ο Τάσος Ροδίτης στο 81ο λεπτό.
Απόλλωνας Απολλώνων- Φοίβος: 1-4
Επιβάλλοντας το ρυθμό του από το πρώτο λεπτό, ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας Φοίβος Κρεμαστής επικράτησε του Απόλλωνα Απολλώνων με σκορ 4-1 και εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού. Τα γκολ των Κρεμαστενών σημείωσαν οι Ευτύχης Τζιβίλογλου ( 6ο και 30ο λεπτό), Κώστας Καλημέρης ( 42ο λεπτό) και Φανούρης Γκινής ( 62ο λεπτό). Το τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε στο 36ο λεπτό ο Σπύρος Τσακμακίδης.
Ευκλής- Άρης Αρχαγγέλου: 1-4
Επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του, ο Άρης Αρχαγγέλου επικράτησε στο γήπεδο του Αγίου Σουλά του Ευκλή Σορωνής με σκορ 4-1 και προκρίθηκε στην 3η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου. Οι «κιτρινόμαυροι» του Στάθη Φαρμακίδη σκόραραν με τους Στέλιο Σακελλάρη ( 34ο λεπτό), Γιώργο Κοντόγιαννο ( 40ο λεπτό) Κώστα Μάλλιο ( 70ο λεπτό) και Δημήτρη Χατζηνικόλα ( 84ο λεπτό), ενώ το γκολ των «πρασίνων» της Σορωνής σημείωσε ο Βαγγέλης Αγγελής στο 88ο λεπτό.