Δωδεκανήσιοι στο 3ο Κύπελλο Ακρόπολης

Η Ελληνική Ομοσπονδία ΤAE KWON DO θα διοργανώσει το 3ο Κύπελλο Ακρόπολης στο Ολυμπιακό Στάδιο Άνω Λιοσίων, σήμερα 15, το Σάββατο 16 και την Κυριακή 17 Ιουνίου 2018.  Η ώρα έναρξης των αγώνων καθημερινά έχει ορισθεί για τις 09:00 π.μ.

Στους αγώνες θα πάρουν μέρος και αθλητές από τους Τιτάνες Ρόδου, αλλά και από τον Άτλαντα Καλύμνου και τον Κέφαλο Κω.

Σήμερα στις 08:15  π.μ. θα πραγματοποιηθεί συγκέντρωση – ενημέρωση προπονητών, στον αγωνιστικό χώρο.

ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικούς θώρακες και κάσκες Dae do, Gen – 2.

Σύμφωνα με τους κανονισμούς της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.

Η διάρκεια κάθε αγώνα για τις κατηγορίες Ανδρών – Γυναικών – Εφήβων – Νεανίδων καθορίζεται στους τρεις (-3-) γύρους του ενάμισι (-1½ -) λεπτού με ένα (-1-) λεπτό διάλειμμα ανάμεσά τους.

Η διάρκεια κάθε αγώνα για τις κατηγορίες των Παίδων – Κορασίδων σε δύο (-2-) γύρους του του ενάμισι (-1½ -) λεπτού με ένα (-1-) λεπτό διάλειμμα ανάμεσά τους.

Σε περίπτωση που θα υπάρξει πρόβλημα, ο αλυτάρχης των αγώνων έχει το δικαίωμα διαμόρφωσης του χρόνου διεξαγωγής.

Οι αγώνες, όσον αφορά την κατηγορία Παίδων – Κορασίδων, θα διεξαχθούν ξεχωριστά για κάθε ηλικιακό έτος γέννησης καθώς και με διαχωρισμό για μαύρες και έγχρωμες ζώνες.

Οι αγώνες, όσον αφορά τις κατηγορίες Ανδρών – Γυναικών – Εφήβων – Νεανίδων, θα διεξαχθούν ξεχωριστά για κάθε κατηγορία και με διαχωρισμό για μαύρες και έγχρωμες ζώνες.

Κατά την ζύγιση των αθλητών – αθλητριών δεν θα υπάρχει καθόλου ανοχή.

Τόσο κατά την προσέλευση στην ζύγιση, όσο και στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να αγωνιστούν, θα πρέπει υποχρεωτικά όλοι οι αθλητές – αθλήτριες να προσκομίζουν τα βιβλιάρια αθλητικής ιδιότητας θεωρημένα από Ιδιώτες ιατρούς ή από Ιατρούς που υπηρετούν σε Ν.Π.Δ.Δ. ή Ν.Π.Ι.Δ.. Η διάρκεια της θεώρησης είναι ετήσια.

Οι αθλητές – αθλήτριες θα αγωνιστούν αποκλειστικά με ευθύνη των συλλόγων τους και υπεύθυνες δηλώσεις δεν θα γίνονται δεκτές.

*Εξάλλου, την Παρασκευή 8 Ιουνίου έγιναν οι 4οι ομαδικοί εσωτερικοί αγώνες Taekwondo του Titans Dojo στον ΑΣ Τιτάνες Ρόδου. Οι αθλητές και αθλήτριες χωρίστηκαν σε ηλικιακές ομάδες και αγωνίσθηκαν ομαδικά για την επίτευξη του μεγαλύτερου συνολικά σκορ για την ομάδα τους, χωρίς το άγχος και την πίεση της ατομικής νίκης ή ήττας. Στο τέλος των αγώνων απονεμήθηκαν μετάλλια σε όλους τους συμμετέχοντες.