«Απόδραση» με τους τρεις βαθμούς

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από τη Λέρο ο Άρης Αρχαγγέλου, επικρατώντας της τοπικής Αθλητικής Ένωσης με 4-3 για την 16η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Με αυτό το «τρίποντο» οι «κιτρινόμαυροι» εδραιώθηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας και πλέον κοιτάζουν ψηλότερα, ενώ από την πλευρά της η ΑΕ Λέρου παρέμεινε ουραγός της κατάταξης.

Ο Άρης φάνηκε ότι θα έχει εύκολο έργο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 2-0. Ο Μάριος Μπαϊρακτάρης ήταν αυτός που «άνοιξε» το σκορ στο 13ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 25’. Η Λέρος κατάφερε να μειώσει στο 43’ με τον Τσάτσο και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 51ο λεπτό με τον Γιαννουκά, όμως ο Άρης «ξύπνησε» μετά το γκολ και με τον Μαρκόπουλο να αναλαμβάνει «δράση», έφτασε στη νίκη αν και αγχώθηκε. Ο επιθετικός της ομάδας του Αρχαγγέλου σκόραρε στο 62’ για το 2-3, ενώ στο 77’ «καθάρισε» την υπόθεση νίκη για τον Άρη, πετυχαίνοντας 2-4. Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε ο Καρπάθιος στο 85’.

Διαιτητές: Ωραιόπουλος, Βουλγαράκης, Μαυρουδής.

ΑΕ Λέρου:Χαλκίδης, Καστής (60’ Βασιλείου), Ακογλάνης, Καρπάθιος, Γιαννουκάς, Τσάτσος, Ηλίας, Κουρεβέλης (35’ Μπάκας), Μεραμπελιώτης, Φουντής, Καράγκιολης

Άρης Αρχαγγέλου: Καραγιάννης, Κοτσίκος (88’ Σιέχ), Λαμπριανός (81’ Νικηταράς), Τσελεπίδης, Μαγιόγλου, Σταμούλης, Συμεωνίδης, Γκίκας, Μπαιρακτάρης (78’ Πίτσης), Χατζησάββας, Μαρκόπουλος