Οκτώ ομάδες έφτασαν έως την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου για την σεζόν 2019-2020. Ο λόγος για τον Α.Σ. Ρόδος, τον Άρη Αρχαγγέλου, τον Α.Ο. Πυλίου, τον Διαγόρα Βατίου, τον Ηρακλή Μαριτσών, τον Απόλλωνα Καλυθιών, την Δόξα Καρδάμαινας και την ΑΕΡΑ.
Ως γνωστόν, ο θεσμός έχει διακοπεί όπως και όλη η αγωνιστική δράση και είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα συνεχιστεί για να ολοκληρωθεί η διοργάνωση.
Ωστόσο, η «δσπορ» παρουσιάζει το πανόραμα του Κυπέλλου Δωδεκανήσου ( όλα τα αποτελέσματα), τόσο στον όμιλο Ρόδου, όσο και στον όμιλο Νήσων, έως και την προημιτελική φάση.
Να σημειώσουμε ότι μέχρι τα προημιτελικά οι αναμετρήσεις ήταν μονές, ενώ τα παιχνίδια για την ημιτελική φάση είχε αποφασιστεί να είναι διπλά, εντός και εκτός έδρας.
Αναλυτικά:
Όμιλος Ρόδου
1η φάση

Ελάφια Ρόδου- Απόλλωνας Απολλώνων: 0-3 α.α.
Ομόνοια Γενναδίου – Πολυβώτης Νισύρου: 2-0
Ορφέας- Ακουσίλαος Φανών: 0-3
Αστέρας Μασάρων- Ηρακλής Λάρδου: 0-1
Δήμητρα Δαματριάς- Δαμάγητος Θεολόγου: 0-2
Ιππότες- Εθνικός Αρχίπολης: 1-5
Α.Σ. Χάλκης- Α.Σ. Τήλος: 2-5
Πολύστρατος Λαέρμων- Άγιος Ισίδωρος: 1-1 κ.δρ. (3-1 στα πέναλτι)
Ταξιάρχης Καλάθου- Άγιος Γεώργιος Μαλώνας: 0-1
Α.Ε. Κύπρος- Δόξα Ψίνθου: 1-1 κ.δρ. (4-3 στα πέναλτι)
Ο.Φ. Ιστρίου- Ευκλής Σορωνής: 1-3
Αναγέννηση Έμπωνας- Ατρόμητος Διμυλιάς: 7-0
Α.Ε. Αδελφοσύνης άνευ αγώνα
2η φάση
Απόλλωνας Απολλώνων- ΑΕΡΑ: 1-4
Α.Ε. Αδελφοσύνης- Α.Σ. Ρόδος: 0-6
Δαμάγητος Θεολόγου- Κλεάνθης Παραδεισίου: 2-4
Ευκλής Σορωνής- Διαγόρας Βατίου: 2-3
Ακουσίλαος Φανών- Κλεόβουλος Λίνδου: 2-1
Ηρακλής Λάρδου- Απόλλωνας Καλυθιών: 0-3
Α.Σ. Τήλος- Α.Ε. Κατταβιάς: 3-3 κ. δρ. (3-4 στα πέναλτι)
Άγιος Γεώργιος Μαλώνας- Ηρακλής Μαριτσών0-3
Α.Ε. Κύπρος- Διγενής Κοσκινού: 0-3
Ομόνοια Γενναδίου- Αστέρας Παστίδας: 0-6
Πολύστρατος Λαέρμων- Άρης Αρχαγγέλου: 0-6
Εθνικός Αρχίπολης- Φοίβος Κρεμαστής: 0-1
Αναγέννηση Έμπωνα άνευ αγώνα
Επιπρόσθετο παιχνίδι
Ακουσίλαος Φανών- Αστέρας Παστίδας: 4-2
Φάση των «16»
ΑΕΡΑ- Αναγέννηση Έμπωνα: 2-0
Απόλλωνας Καλυθιών- Α.Ε. Κατταβιάς: 2-0
Άρης Αρχαγγέλου- Διγενής Κοσκινού: 3-1
Κλεάνθης Παραδεισίου- Ηρακλής Μαριτσών1-2 στην παράταση
Ακουσίλαος Φανών- Διαγόρας Βατίου: 2-3
Φοίβος Κρεμαστής- Α.Σ. Ρόδος: 1-0
Όμιλος Νήσων
1η φάση

Καλυμνιακός- Α.Ο. Βαθύ: 4-1
ΠΑΟΚ Κω- Α.Ε. Κως: 1-7
Νικαγόρας Κεφάλου- Δόξα Καρδάμαινας: 1-3
Αναγέννηση Ασφενδιού- Α.Ο. Πυλίου: 0-2
Ξάνθος Πάτμου- Α.Ε. Λέρου: 0-2
Επιπρόσθετο παιχνίδι
Καλυμνιακός- Α.Ε. Κως: 3-5
2η φάση
Δόξα Καρδάμαινας- Α.Ε. Κως: 2-0
Α.Ε. Λέρου- Α.Ο. Πυλίου: 1-7
Φάση των «8»
Άρης Αρχαγγέλου- Α.Σ. Ρόδος (Νικητής 1)
Α.Ο. Πυλίου- Διαγόρας Βατίου (Νικητής 4)
Ηρακλής Μαριτσών- Απόλλωνας Καλυθιών (Νικητής 3)
Δόξα Καρδάμαινας- ΑΕΡΑ (Νικητής 2)
Ημιτελικοί (διπλά παιχνίδια)
Νικητής 4- Νικητής 1
Νικητής 2- Νικητής 3

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ