Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων: 10η στη σφαιροβολία η Μαρία Μαγκούλια

Το σαββατοκύριακο 12 και 13 Μαρτίου στη Λεϊρία της Πορτογαλίας διεξήχθη το Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων, υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες. Η Ελλάδα συμμετείχε με 17 αθλητές και αθλήτριες.
Μεταξύ αυτών και η Μαρία Μαγκούλια της Ένωσης Καζώνης- Κάλυμνος. Η Καλύμνια σφαιροβόλος κατέκτησε την 10η θέση στο αγώνισμά της, με επίδοση 15,22μ.
Η Ελλάδα δεν κατάφερε να κατακτήσει κάποιο μετάλλιο στη διοργάνωση. Πάντως, χαρακτηριστικό ήταν πως και τις δύο ημέρες είχε χαμηλές θερμοκρασίες με κρύο και βροχή. Κάτι που δυσκόλεψε τις προσπάθειες όλων των αθλητών.
Να σημειώσουμε ότι από ελληνικής πλευράς τις καλύτερες θέσεις κατέκτησαν η Ελίνα Τζένγκο και ο Δημήτρης Τσίτσος.