Ροδίων Άθλησις: «Αγνώριστο» στη Νέα Ερυθραία

Ήττα-σοκ γνώρισε το Σάββατο το Ροδίων Άθλησις. Τα προβλήματα των τελευταίων δύο εβδομάδων «λύγισαν» το συγκρότημα της πόλης μας, το οποίο ηττήθηκε με 3-0 σετ στη Νέα Ερυθραία από τον τοπικό Πανερυθραϊκό και πιθανότατα αποχαιρέτησε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Η απουσία του Αργύρη Μαυροβουνιώτη αλλά και η αποχώρηση του Σπύρου Γκολίτση (κάθισε πάντως μαζί με τον Αλέξη Καμπερίδη στον πάγκο της ομάδας) έπαιξαν σημαντικό ρόλο, στην ήττα των Ροδιτών από έναν χειρότερο αντίπαλο. Το Ροδίων Άθλησις σαφώς και ήταν κατώτερο των προηγούμενων εμφανίσεων, με τους παίκτες να είναι επηρεασμένοι από τις τελευταίες εξελίξεις. Έτσι, η ήττα ήταν φυσιολογικό επακόλουθο για το Ροδίων Άθλησις, στο οποίο έρχεται για να πιάσει δουλειά ο Αλέξης Καμπερίδης.

Η ομάδα του Πανερυθραϊκού έκανε το καλύτερο παιχνίδι της ως τώρα στη σεζόν, ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου και δεύτερου σετ, ενώ στο τρίτο, αν και βρέθηκε σε αρκετά σημεία πίσω, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-21
Διαιτητές: Μυλωνάκης- Μαυρικίδου

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: Δανιήλ, Κρέτσης, Κοτζαμπάσης Μ., Βήτας, Τσικάτος, Μήττας, Πλεμμένος, Κοτζαμπάσης Κ., Ρουσόπουλος, Σεβδαλής.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ: Ηλίας, Ποτολίδης, Προδρομίδης, Σαρικεΐσογλου, Σακόγλου, Αρβανίτης, Παππάς, Οικονόμου, Μακρής.

Η αγωνιστική των εκπλήξεων

Τρεις μεγάλες εκπλήξεις «έκρυβε» η 9η αγωνιστική για τον 1ο υποόμιλο της Α2 Κατηγορίας. Ο Πανερυθραϊκός κέρδισε με 3-0 σετ το Ροδίων Άθλησις και ουσιαστικά χάρισε την πρώτη θέση στον Ο.Φ.Η. (νίκησε με 3-0 σετ στην Καλαμάτα), στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Ο Φοίβος Μελισσίων κέρδισε εκτός έδρας (στο τάι-μπρέικ) την Ολυμπιάδα Πάτρας και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.  Τέλος, ο Α.Ο. Αιγιαλέων κέρδισε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στη δεύτερη θέση το Ροδίων Άθλησις.