Νέα ήττα για την Καλλιθέα

Μία ακόμη ήττα γνώρισε η Καλλιθέα, η οποία χάνει την επαφή της με τη γραμμή της παραμονής στον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής. Η ροδίτικη ομάδα ηττήθηκε με 66-60 από τον Κ.Α.Ο. Μελισσίων αν και πάλεψε φιλότιμα στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας. Η ομάδα του Χρήστου Μπίλια είχε καλή παρουσία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και απείλησε άμεσα με ήττα τους πρωτοπόρους. Στο α’ δεκάλεπτο, οι Ροδίτες κατάφεραν να βρουν λύσεις με τους Παρδακά και Εκινέ και προηγήθηκαν με 22-17. Ο Κ.Α.Ο.Μ. ξεκίνησε δυνατά στη β’ περίοδο και έκανε το 22-25 (15’), αφήνοντας χωρίς πόντο την Καλλιθέα, η οποία συνήλθε και προσπέρασε με 26-25 (17.30’) για να κλείσει το ημίχρονο με 31-32. Οι Αθηναίοι μπήκαν και πάλι δυνατά και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (31-41 στο 24’), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν (39-41 στο 27’) και πέρασαν μπροστά 44-42 (28.30’). Σε διάστημα ενάμισι λεπτού, η ομάδα των Μελισσίων διαμόρφωσε το 44-50 της γ’ περιόδου. Στο φινάλε «έσπασαν καρδιές». Η Καλλιθέα πλησίασε 52-53 με τον Παρδακά στο 35’, αλλά ο Κ.Α.Ο. Μελισσίων βρήκε τις λύσεις για να διατηρεί μία μικρή διαφορά (52-55 στο 36 και 54-57 στο 37’). Οι Αθηναίοι έκαναν το 54-59, ο Εκινέ με 2/2 βολές μείωσε σε 56-59, για να γίνει το σκορ 56-61 στο 38’. Ο Παρδακάς με 2/2 βολές μείωσε σε 58-61 (1.08’ πριν το τέλος), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι από τις βολές (58-63 στα 43’’). Ο Εκινέ αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια και στα 24’’ ξανά με 2/2 βολές το σκορ έγινε 58-65. Ο Σκορδάλης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και μείωσε σε 60-65 αλλά στην έξτρα επίθεση ο Παρδακάς αστόχησε σε δίποντο. Το τελικό 60-66 διαμορφώθηκε με μία βολή στα 18’’, με τον Παναγιωταράκο να αστοχεί σε δύο τρίποντα στο φινάλε.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-17, 31-32(ημ.), 44-50, 60-66
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μπίλιας): Εκινέ 15(1), Παναγιωταράκος 7(1), Παρδακάς 23(1), Κανύχης 6, Γυφτάκης 2, Σκορδάλης 7(1), Χατζηγεωργίου, Ματσαμάς, Μπιλλιάς, Μήτσης.
Κ.Α.Ο. ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Δάγλας): Κυπαρίσσης 12(2), Στεργίου 2, Γεραμάνης, Οικονομόπουλος 17(2), Λέπουρης, Κοντός 2, Σοφρωνάς 8(2), Ζήρος 3(1), Καραχάλιος 19, Καραβανάς 3.