3 στα 3 για τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος!

Η αήττητη πορεία του Γ.Σ. Δωδεκάνησος συνεχίστηκε… Η ροδίτικη ομάδα στο μπάσκετ με αμαξίδιο κέρδισε με 72-27 τον Α.Σ.Κ.Α. Ηράκλειο και έκανε το 3 στα 3, στην Α1 Κατηγορία μπάσκετ με αμαξίδιο. Ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος από την αρχή του αγώνα δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στο Ηράκλειο να πιστέψει ότι θα μπορούσε να κάνει κάτι καλό στο «Βενετόκλειο». Η ροδίτικη ομάδα στο μπάσκετ με αμαξίδιο ξεκίνησε στη βασική πεντάδα με τους Λουκά και Μαλωνά και ξέφυγε με το καλημέρα 8-2 (4’). Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (12-2 στο 7’) με τον Χαμαντί, ενώ οι γηπεδούχοι έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο με 18-6. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι (23-6 στο 12’, με τους Χαμαντί και Γκιουρκάν να παίζουν χωρίς αντίπαλο μέσα στη ρακέτα. Η ψαλίδα άνοιξε και στους 20 πόντους για να κλείσει το α’ ημίχρονο με 33-12.
Στο γ’ δεκάλεπτο οι Ροδίτες κατέβασαν στροφές (41-21 στο 25’ και 45-23 στο 27’), παίρνοντας χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες. Το 53-25 (30’) ουσιαστικά τελείωσε από νωρίς το παιχνίδι, με τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος να πετυχαίνει μία ακόμη νίκη στην Α1 Κατηγορία. Με τον Γκιουρκάν να δίνει λύσεις η διαφορά έφτασε και το +30 (55-25 στο 31’), ανέβηκε στο +40 (67-27 στο 37’) για να τελειώσει το παιχνίδι με 72-27 και επιμέρους σκορ 19-2 στην τελευταία περίοδο.
*Μετά το τέλος του αγώνα οι αθλητές του Γ.Σ. Δωδεκάνησος έκαναν τούρτα- έκπληξη στον Μανώλη Χατζηκαντή που είχε τε γενέθλια του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-6, 33-12(ημ.), 53-25, 72-27
Διαιτητές: Ξανθός- Νικηφορίδης
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μποσγανάς- Μαρουλλάκης): Λουκάς, Μιχαήλου 16, Χαμαντί 28, Χατζηδημητρίου Μ. 2, Χατζηδημητρίου Ε. 4, Παπαναστασίου, Χατζηκαντής 2, Μαλωνάς, Γκιουρκάν 20.
Α.Σ.Κ.Α. ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Κυριακούδη): Γαστεράτος 4, Χουρδάκης, Σέβτσοβ 4, Στυλιανακάκης 6, Τζωρμπατζάκης, Κοκκινάκης, Ψαράκης 13.