Προβληματισμός για Κολοσσό

Τη δεύτερη του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε ο Κολοσσός, ο οποίος έχασε με 74-60 στο Χολαργό από τη «νεοφώτιστη» τοπική ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, οι «θαλασσί» έχασαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (42-27), ενώ θα πρέπει να τους θορυβήσει το γεγονός ότι ηττήθηκαν με -14, την ώρα που ο Χολαργός δεν κατάφερε να ευστοχήσει έξω από τα 6.75 (είχε 0/12). Ο Κολοσσός είχε σε κακή μέρα βασικά του στελέχη (Ντούρεν, Μαυροειδής, Άσκα) και στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Αθηναίων, που κέρδισαν στο πρώτο ιστορικό παιχνίδι μέσα στην έδρα τους (74-60).
Αρκετά ισορροπημένο ήταν το α’ ημίχρονο στο κλειστό γυμναστήριο «Α. Τρίτσης», με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ο Νίκος Βετούλας προτίμησε να ξεκινήσει στην πεντάδα με τον Μπράουνινγκ στον «άσο» αντί του Ντούρεν και τον Κέμπτον αντί για τον Μαυροειδή. Οι «θαλασσί» ξεκίνησαν καλά (0-4 στο 2’), με το Χολαργό να απαντάει με σερί 9-0 και να κάνει το 9-4. Οι Ροδίτες πλησίασαν σε 9-8 (5’), αλλά ο Γιάνκοβιτς ήταν «ζεστός» (13-8 στο 6’ και 15-10 στο 7’). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κράτησε το +5 (18-13), αλλά ο Κολοσσός βρήκε τις λύσεις που έπρεπε στο τελευταίο δίλεπτο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19.
Στο β’ δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και πήραν τη μεγαλύτερη τους διαφορά με 27-20 (12’) με τους Κώττα και Σπυριδωνίδη. Για μία ακόμη φορά ο Κολοσσός είχε καλά αντανακλαστικά και μείωσε αρχικά σε 27-25, ενώ με γκολ-φάουλ του Μαυροειδή, πήρε το προβάδισμα (29-30 στο 16’) και με τρίποντο του Ντιγκς έκανε το +4 (29-33 στο 17’). Ο Χολαργός όμως πίεσε στην άμυνα και με σερί 8-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια με 37-33.
Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και το γ’ δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να ξεφύγουν στο σκορ. Με υπεροπλία τα ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 43-38, αλλά με ένα μικρό ξέσπασμα του Άσκα, οι Ροδίτες πήραν ξανά τα ηνία (43-44). Ο Αγκμπελέσε ήταν η αιχμή του δόρατος για τον Χολαργό, ο οποίος ώθησε την ομάδα του και έκανε το 56-52 με το τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός δεν πάτησε στο… παρκέ! Οι «νεοφώτιστοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, είχαν καθαρό μυαλό και επέλεξαν να παίξουν πιο ορθολογικά από τον Κολοσσό και κυρίως όχι έξω από τα 6.75, όπου είχαν 0/12! Για πρώτη φορά με τον Ντόρσεϊ η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (64-54), ο Κολοσσός είχε σε κακή μέρα και πάλι βασικά του ατού και η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξέφυγε ακόμη και με +14 (70-56), κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (74-60). Οι νικητές είχαν περισσότερες λύσεις από τον Κολοσσό, από τον οποίο διακρίθηκε μόνο ο Ντιγκς. Από το Χολαργό δεν σκόραρε μόνο ο Σκουλίδας, ενώ οι «θαλασσί» είχαν πέντε παίκτες χωρίς πόντο, δείγμα του μικρού rotation.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-19, 37-33(ημ.), 56-52, 74-60
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.- Συμεωνίδης- Πιτσίλκας
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 17, Οκερεαφόρ 4, Φιτζπάτρικ 4, Ντόρσεϊ 8, Σπυριδωνίδης 7, Καμπερίδης 6, Κώττας 2, Λαβ 7, Χόκινς 8, Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 11.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βετούλας): Μπράουνινγκ 8(2), Ντούρεν 4, Κέμπτον 9(1), Άσκα 9, Δημάκος 7(1), Γεωργαλλής, Ντιγκς 16(3), Μπιλλής, Αγγελάκος, Γεωργάκης, Μαυροειδής 7, Παπαδάκης.