Έβδομος ο Σεΐτης στον τελικό των 200 μέτρων

Την έβδομη θέση κατέλαβε ο Μιχάλης Σεΐτης στον τελικό των 200μ. της κατηγορίας Τ44 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Μετά τη σκυταλοδρομία 4 x 100 μ., ο Σεΐτης, συμμετείχε και στον τελικό των 200 μ. στην κατηγορία Τ44.  Ο Ροδίτης πρωταθλητής κατέλαβε την έβδομη θέση με χρόνο 23.63 κι αν και είχε πτώση λίγα μέτρα πριν από τον τερματισμό, δεν εγκατέλειψε και συνέχισε.

Εξάλλου, λίγο νωρίτερα, την πέμπτη θέση στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. στο στίβο κατέλαβε η Εθνική ομάδα των σπριντ. Η ελληνική ομάδα, αποτελούμενη από τους Κουτούλια, Σεΐτη, Βέλτση και Σεβδικάλη, ολοκλήρωσε σε 47.79. Νικήτρια ήταν η ομάδα της Γερμανίας με 40.82 που είναι Παραολυμπιακό ρεκόρ, με τη Βραζιλία να είναι δεύτερη με 42.04 και την Ιαπωνία τρίτη με 44.16. Η ομάδα των Αμερικανών από ότι φαίνεται πήρε τα χούγια των αρτιμελών συναθλητών του και ακυρώθηκε.

Αύριο, λίγο μετά τα μεσάνυχτα, ο Σεΐτης θα προσπαθήσει να πάρει την πρόκριση στον τελικό των 400 μέτρων, συμμετέχοντας στις προκριματικές σειρές του αγωνίσματος.

Επίσης αύριο, στη «μάχη» της ποδηλασίας δρόμου, με το αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης θα «πέσει» ο Θανάσης Μπαράκας. Η προσπάθεια του θα ξεκινήσει στις 19.30.

Ιστορικό μετάλλιο από Τριανταφύλλου!

Τεράστια επιτυχία για την ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, με τον Πάνο Τριανταφύλλου να παίρνει το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική ξιφασκία σε αμαξίδιο στην ιστορία των Αγώνων!

Από την 8η θέση στους Παραολυμπιακούς του Λονδίνου, βρέθηκε σε δεύτερη αυτών του Ρίο, στη σπάθη 2ης κατηγορίας. Στον ημιτελικό κόντρα στον Πολωνό Γκρεγκόρζ Πλούτα έγινε φοβερός αγώνας, με τον Έλληνα να βγαίνει νικητής επικρατώντας 15-14. Στον τελικό, ο Τριανταφύλλου αντιμετώπισε τον Άντον Ντάτσκο, αργυρό Παραολυμπιονίκη του Λονδίνου του 2012. Ο Ουκρανός επικράτησε 15-7, αφήνοντας δεύτερο τον Έλληνα ωστόσο όμως πρόκειται για τεράστια επιτυχία του Τριανταφύλλου που έγραψε ιστορία.

Χάλκινο η ομάδα μπότσια

Τη ρεβάνς για την ήττα στους ομίλους και μαζί το πολύτιμο χάλκινο μετάλλιο, πήρε η Εθνική ομάδα μπότσια, επικρατώντας επί της Σιγκαπούρης στο μικρό τελικό. Η ελληνική ομάδα συνέτριψε με 8-1 στα μεικτά ζευγάρια BC3 την ασιατική ομάδα, ανεβάζοντας την ελληνική συγκομιδή των μεταλλίων.

Ξανά στο βάθρο η Κοροκίδα!

Δεν έχει υπάρξει διοργάνωση, μεγάλη ή μικρή, εντός ή εκτός Ελλάδας που να μην έχει κερδίσει μετάλλιο. Χρυσή στο παγκόσμιο του 2015 στη Ντόχα του Κατάρ, αργυρή το 2016 στο ευρωπαϊκό του Γκροσέτο, ο μεγάλος καημός της Κοροκίδα ήταν οι Παραολυμπιακοί. Το 2012 έμεινε εκτός αποστολής λόγω περιορισμένων θέσεων. Το 2016 επανήλθε και συμμετείχε ως πρωταγωνίστρια. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε μετά από σπουδαίο αγώνα να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στέλνοντας τη σφαίρα στα 4.28μ. Νικήτρια με Παραολυμπιακό ρεκόρ, αναδείχθηκε η Φατέμα Νεντχάμ από το Μπαχρέιν με καλύτερη βολή στα 4.76μ., ενώ στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Ινδή, Ντίπα Μαλίκ με 4.61μ.