Η απόλυτη πρωταγωνίστρια!

Για μια ακόμα φορά η αθλήτριά του Γ.Σ. Διαγόρας,  Άννα Μπέντα, κόρη του παλιού πρωταθλητή Βασίλη Μπέντα, απέδειξε ότι πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχει «βγάλει» η ροδίτικη ποδηλασία διαχρονικά.

Η νεαρή Άννα, αναδείχθηκε δύο φορές πανελλήνια πρωταθλήτρια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου που πραγματοποιήθηκε το περασμένο τριήμερο στα Τρίκαλα, αφού μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε την Παρασκευή στην ατομική χρονομέτρηση, έκανε το ίδιο και την επόμενη στο αγώνισμα της αντοχής, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στο πρωτάθλημα αφού ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια των αγώνων.

Οι υπόλοιποι αθλητές του Γ.Σ. Διαγόρας κατέλαβαν στα Τρίκαλα τις παρακάτω θέσεις, στην κατηγορία των Παίδων:
Σταμάτης Πολυχρόνης, 67ος

Η ατομική χρονομέτρηση της Παρασκευής διεκόπη λόγω… θεομηνίας, με κίνδυνο να ακυρωθεί τελείως. Τελικά, την ….πλήρωσαν οι κατηγορίες των παίδων -κορασίδων – νεανίδων που υποχρεώθηκαν να τρέξουν σε ρυθμούς… πίστας με δύο τελικούς σε μια μέρα, ευτυχώς υπό άριστες συνθήκες.

Βέβαια η επιλογή των διαδρομών, απλά δημιουργεί ξανά πολλά ερωτηματικά, ειδικά για την ασφάλεια των αθλητών. Εκτός των άλλων, ο τερματισμός της αντοχής των παίδων-εφήβων, θύμιζε PARIS-ROUBAIX, ο τερματισμός των νεανίδων- κορασίδων, στα 50m μετά από κατηφόρα ευθεία και στροφή 90 μοιρών.

Δυο χάλκινα μετάλλια και μια 12 θέση ήταν ο απολογισμός της συμμετοχής των αθλητών του Ροδήλιου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου. Τα χάλκινα μετάλλια κατέκτησε η κορασίδα Σταματία Κούρου (στον αγώνα αντοχής πήρε την 26η θέση) και την 12η θέση κατέκτησε στην κατηγορία Παίδων ο Βασίλης Ζαννάκης.

Οι αθλητές του Ροδήλιου αγωνίστηκαν για πρώτη χρονιά στη νέα κατηγορία με αθλητές ηλικιακά μεγαλύτερους, που είχαν την εμπειρία της δεύτερης χρονιάς.

Τα αποτελέσματα του Ποδηλατικού Συλλόγου Ρόδου «Μεσόγειος» ήταν περίπου πάνω κάτω μέσα στις προσδοκίες ,καθώς ο έφηβος Γιάννης Παρίσης και ο παίδας, Παντελής Καρατζόπουλος, συμμετείχαν πρώτη φορά σε πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Ο Παντελής Καρατζόπουλος στην ατομική χρονομέτρηση πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και μόνο λόγω απειρίας έχασε το πλασάρισμα του στην πρώτη 10δα, καταλαμβάνοντας τελικά την 18η θέση, ανάμεσα σε 80 συμμετέχοντες.

Ο Γιάννης Παρίσης στην κατηγορία εφήβων, κάνοντας κι αυτός λάθη τακτικής, κατέλαβε την 21η θέση μεταξύ 40 αθλητών. Στο αγώνισμα αντοχής, ο Παντελής Καρατζόπουλος, καταβεβλημένος από την πρωινή προσπάθεια δεν τα κατάφερε, έμεινε πίσω από το πρώτο γκρουπ, και αρκέστηκε στον τερματισμό και την 62η θέση, αφήνοντας παρακαταθήκη τον πολύ καλό χρόνο και εμφάνιση του στην ατομική χρονομέτρηση.

Πολύ καλή εμφάνιση είχαμε την Κυριακή από τον έφηβο Γιάννη Παρίση, που έδειξε μαχητικότητα και παρόλο που στην πέμπτη στροφή από τις 7 του αγώνα έμεινε στο δεύτερο γκρουπ 2 λεπτά  πίσω από το πρώτο, τελικά κατάφερε στα τελευταία 4 χιλ του αγώνα σε συνεργασία με το υπόλοιπο γκρουπ να πιάσει τους προπορευόμενους και να πάει μέχρι το τελικό σπριντ καταλαμβάνοντας την 22η θέση.

Όσον αφορά τον «Έλαφο», ο Κωνσταντίνος Αρναουτάκης ο πιο έμπειρος αθλητής  της αποστολής και παρά την όχι και τέλεια προετοιμασία λόγω πανελληνίων εξετάσεων τα κατάφερε πολύ καλά και κερδίζει την 12η θέση από 40 αθλητές. Στον αγώνα αντοχής τερμάτισε με το κυρίως γκρουπ και καταλαμβάνει την 20η θέση μετά από ένα δυνατό σπριντ. Στην κατηγορία παίδων ο Εμμανουήλ Ζαννάκης στην ατομική χρονομέτρηση πήρε την 52η θέση και στον αγώνα αντοχής τερμάτισε με το κυρίως γκρουπ και κατέλαβε την 34η θέση. Ο Αιμιλιανός Κελεπέρας στο χρονόμετρο κατέτκησε καταλαμβάνει την 33η θέση και την 50η στον αντοχής. Ο «νέος» της παρέας, Θανάσης Παπαδόπουλος στον πρώτο του αγώνα σε  πανελλήνιο πρωτάθλημα αγώνα αντοχής κατέλαβε  την 60η θέση και στο χρονόμετρο την 42η θέση.