Διαγόρας –Ζάκυνθος: 2-0: Άλμα παραμονής για τον «γηραιό»

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη με σκορ 2-0 πέτυχε η ΠΑΕ Διαγόρας σε βάρος της Ζακύνθου στο πλαίσιο της εμβόλιμης 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο (Νότιο).
Ο «γηραιός» ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με την επικράτησή του να κρίνεται δίκαιη.
Οι «κυανέρυθροι» διατηρήθηκαν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και κρατούν την τύχη στα χέρια τους όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση (η σέντρα έγινε στις 16:00 και όχι στις 15:00), λόγω της αργοπορίας του πρώτου βοηθού Αλέξανδρου Μπαλιάκα να αφιχθεί στο νησί μας.
2ο λεπτό: Πρώτη φάση για τον Διαγόρα. Σέντρα του Σίνγκ, κεφαλιά του Λαμπίρη, μπλόκαρε ο Μέντες.
3ο λεπτό: Πρώτη φάση για τη Ζάκυνθο, με τον Μπίντση να μπλοκάρει το σουτ του Κάρλος Εντουάρντο.
5ο λεπτό: Ωραία ατομική ενέργεια του Μπαστιάνου, ο οποίος έκανε το γύρισμα στον Τσιαντούλα και ο τελευταίος με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ.
13ο λεπτό: Διαγώνιο σουτ του Σίνγκ μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μέντες
21ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Διαγόρα. Ο Μπαστιάνος εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, όπου ο Σίνγκ με κεφαλιά την έστειλε πάνω από την εστία του Μέντες.
29ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο. Διαγώνιο σουτ του Κάρλος Εντουάρντο, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση.
33ο λεπτό: Σουτ του Παραστατίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Μέντες.
42ο λεπτό: Έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Μπαστιάνο, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από το τοίχος, ωστόσο κατέληξε στην αγκαλιά του Μέντες.
43ο λεπτό, γκολ: Ωραία μπαλιά του Παραστατίδη για τον Ζούνη, ο τελευταίος γύρισε την μπάλα, ο Μέντες έκανε κακή έξοδο και ο Μπαστιάνος με πλασέ μέσα από την περιοχή, πέτυχε το 1-0 για τον Διαγόρα.
47ο λεπτό, γκολ: Καταπληκτικό γκολ για τον Διαγόρα. Τρομερό φαλτσαριστό πλασέ του Τσιαντούλα, η μπάλα κατέληξε στο «παραθυράκι» της εστίας του Μέντες για το 2-0.
Διαγόρας: Mπίντσης, Γιώργου, Καρατάσιος (18ο λ.τρ. Παραστατίδης), Ρουγκάλας, Τάτσης, Μουμίν, Λαμπίρης, Τσιαντούλας, Σίνγκ (71ο Σάιμπερτ ), Μπαστιάνος, Ζούνης (83ο Μπούμπας).
Ζάκυνθος: Μέντες, Οντόνε, Καλλιβωκάς, Κούνια, Νικολακόπουλος, Ζε Εσόνο (90ο Κολεύρης), Κάρδαρης (54′ Λάμπογλου), Κάρλος Εντουάρντο, Τσιμέλι, Ρουκουά (66ο Μπαζάν), Κοναγκάγια (90ο Τελλέν).