Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Παρότι είχε κακή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, ο ΓΑΣ Ιάλυσος με μία πειστική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, ανέτρεψε την σε βάρος του κατάσταση επικρατώντας του Ηρόδοτου με 2-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών πηγαίνοντας πλέον φουλ να κατακτήσει το τρόπαιο.
Τα γκολ των «τοξοβόλων» σημείωσαν οι Παναγιώτης Μαθιός και Δημήτρης Σταυλάς, ενώ το γκολ των Κρητικών πέτυχε ο Γενιτσαρίδης.
Στον ημιτελικό ο ΓΑΣ Ιάλυσος θα υποδεχθεί την Τριγλία Ραφήνας που προκρίθηκε σε βάρος του Α.Ο. Κατασταρίου με σκορ 5-3.
Στο πρώτο ημίχρονο οι «τοξοβόλοι» είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο η απόδοσή τους δεν ήταν καλή, δημιουργώντας ελάχιστες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Μήτρου.
Ο Ηρόδοτος από την πλευρά του, κοιτούσε πρώτα να διαφυλάξει την άμυνά του και στην συνέχεια αναζητούσε χώρους για να βγει στην αντεπίθεση, όπου σε αρκετές περιπτώσεις ήταν αρκετά επικίνδυνος.
Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, εκμεταλλευόμενη μια στημένη φάση ( κόρνερ), με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Σάββενα μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο για να γυρίσουν το παιχνίδι.
Έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο, πιέζοντάς τους ασφυκτικά, βοηθούμενοι και από τις αλλαγές του νεαρού τεχνικού.
Μέσα σε ένα πεντάλεπτο ( από το 74ο έως το 79ο λεπτό) οι «ερυθροκίτρινοι» έκαναν την ανατροπή, με τέρματα των Παναγιώτη Μαθιού και Δημήτρη Σταυλά, με το τελικό 2-1 να τους δίνει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του Ανδρέα Γκάμαρη και των βοηθών του Παναγιώτη Κορτέση και Δημήτρη Λυμπερόπουλου
Τα γκολ
38ο λεπτό, ο Μωραΐτης εκτέλεσε το κόρνερ, με την μπάλα να φτάνει στο πίσω δοκάρι στον Γενιτσαρίδη που με γυριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Λουτριώτη, κάνοντας το 1-0 για τον Ηρόδοτο.
74ο Μπαλιά του Ρεκλείτη στον Μαθιό, με τον τελευταίο να κερδίζει την μονομαχία από τον προσωπικό του αντίπαλο και από πολύ πλάγια θέση μέσα στην περιοχή να πλασάρει από δύσκολη γωνία στο απέναντι «παραθυράκι» ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον ΓΑΣ Ιάλυσο.
79ο Δυνατό σουτ του Πλύγκου, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Σταυλάς, που με κεφαλιά της άλλαξε κατεύθυνση, στέλνοντάς την στα δίχτυα του Ηρόδοτου κάνοντας το 2-1 για τους «τοξοβόλους».
ΓΑΣ Ιάλυσος: Λουτριώτης, Παφιάκης, Αθανασίου Π., Κοκκίνης, Χειμωνέττος ( 59ο Λύρας), Αθανασίου Α., Ρεκλείτης, Μαθιός (81ο Σαχίνης), Μαρίνου ( 73ο Πλύγκος), Σπάρταλης, Σταυλάς.
Ηρόδοτος: Μήτρου, Μπαλάφας, Πρωτογεράκης, Χαρίτος, Γενιτσαρίδης (81ο Μαυρομάτης), Προβιδάκης ( 67ο Μαυρίδης), Ιβάνοφ ( 81ο Ματεξάκης), Μωραΐτης, Σισκάκης, Ζαφείρης, Χατζηβασίλης.