«Ίδρωσε» ο Κλεάνθης

Δύσκολη νίκη με σκορ 1-0 πέτυχε ο Κλεάνθης στο Παραδείσι κόντρα στον Ποσειδώνα Καρπάθου σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries. Η ομάδα του Γιώργου Σταυριανού βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου, ενώ οι Καρπάθιοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση και μόνο με ένα «θαύμα» θα καταφέρουν να «σώσουν» την κατηγορία.

Το παιχνίδι στο Παραδείσι ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στις αντίπαλες εστίες, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν σοβαρά. Ο Κλεάνθης διατήρησε στο πρώτο 45λεπτο την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια των παικτών του, κάτι που του έδωσε τη δυνατότητα να μπορεί να «επισκέπτεται» συχνότερα τα καρέ του Γαλάνη, χωρίς πάντως να ανησυχήσει τον τερματοφύλακα του Ποσειδώνα. Οι φιλοξενούμενοι «έπαιξαν» σωστά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων, μην μπορώντας πάντως και αυτοί με τη σειρά τους να «βάλουν» δύσκολα στον Ζώη.

Πάντως το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν στο 45’ ο Ατσίδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καρίκης με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γαλάνη, και αφού η μπάλα κόντραρε και σε αμυνόμενο πριν καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Ποσειδώνα να είναι περισσότερο επιθετικός και να προσπαθεί να απειλήσει προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση και να πάρει τον πολύτιμο βαθμό, όμως οι Παραδεισιώτες λειτούργησαν άψογα στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στους Καρπάθιους να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Ζώη. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Λευτέρη Χαρισμανίδη, με τον Κλεάνθη να κατακτά ακόμη ένα «τρίποντο» και τον Ποσειδώνα να φεύγει και πάλι με «άδεια» χέρια από τη Ρόδο.

*Διαιτησία: Χαρισμανίδης, Καρκαλιανίδης, Βάσιλας.

Κλεάνθης Παραδεισίου: Ζώης, Τριανταφύλλου, Γιαννίκος (60′ Ατσικνούδας), Ατσίδης, Σορωνιάτης (55′ Κορκίδας), Καρίκης, Γρηγοριάδης, Δράκος, Γ. Πλαγγέντης ( 68′ Θάνος), Ε. Πλαγγέντης, Σκόρπος

Ποσειδώνας Καρπάθου: Γαλάνης, Βογιατζιδάκης, Φουντής (70′ Καουκάκης), Σπανός, Κούτολο, Παύλου, Μπαρχμάϊ, Μαντικός (62′ Σώζος), Μπάρλος, Νασόπουλος, Τσιαβέλης