Tennis Europe Junior tour Kalymnos Cup 2022: Μοτσάκος και Κουκούλη οι νικητές στα μονά

Ο Γιάννης Μοτσάκος αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U12 της Καλύμνου, κατακτώντας τον πρώτο του τίτλο σε τουρνουά της Tennis Europe. Στα διπλά τον τίτλο κατέκτησαν οι Γεράσιμος Κουτσογιώργος και Χριστόφορος Καρούσος.
Ο Γιάννης Μοτσάκος στον τελικό του μονού των αγοριών επικράτησε με 2-0 σετ (7-5, 6-4) του Γεράσιμου Κουτσογιώργου και κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο σε τουρνουά της Tennis Europe, ολοκληρώνοντας την φανταστική του εβδομάδα στην Κάλυμνο.
Ο Μοτσάκος, ο οποίος προπονείται στον Γ.Ο. Περιστερίου Παλάσκας και βρίσκεται στο Νο2 της κατάταξης της χώρας μας στα 12άρια, δεν έχασε ούτε ένα σετ σε 5 αναμετρήσεις στο τουρνουά, ενώ αγωνίστηκε για 2η φορά σε τελικό, μετά την Πτολεμαΐδα. Πολύ καλή εβδομάδα είχε και ο Κουτσογιώργος, που προκρίθηκε στον πρώτο του τελικό σε Tennis Europe και πάλεψε μέχρι το τέλος, χάνοντας στις λεπτομέρειες τον τίτλο.
Επιπλέον, ο Κουτσογιώργος κατέκτησε τον τίτλο στο διπλό των αγοριών, μαζί με τον Χριστόφορο Καρούσο. Στον τελικό επικράτησαν των Βασίλη Λυκουρέση και Στέλιου Ξενικάκη, με 2-0 σετ (6-1, 6-4), για να κερδίσουν και οι δυο τον πρώτο τους τίτλο σε διεθνή διοργάνωση.
«Double» για την Κουκούλη
Η Διώνη Κουκούλη στέφθηκε πρωταθλήτρια στο μονό των κοριτσιών του διεθνούς τουρνουά της Tennis Europe στα 12άρια που ολοκληρώθηκε με επιτυχία στην Κάλυμνο, μια μέρα μετά την επιτυχία της και στο διπλό, όπου κέρδισε επίσης τον τίτλο μαζί με την Κωνσταντίνα Βολονάκη.
Σε έναν συναρπαστικό τελικό, η Διώνη Κουκούλη κέρδισε την Χαρά Ζήνα, που επίσης είχε μια πολύ καλή εβδομάδα στην Κάλυμνο και προκρίθηκε στον πρώτο της τελικό σε διοργάνωση της Tennis Europe, με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 12-10).
Ήταν ένα πολύ κλειστό ματς, με τη Διώνη να επικρατεί στις λεπτομέρειες και να κατακτά τον πρώτο τίτλο της στα μονά σε διοργάνωση της Tennis Europe, στο Kalymnos Cup.
Η Διώνη Κουκούλη, η οποία προπονείται στη Chatzinikolaou Tennis Academy, είχε αναδειχθεί πρωταθλήτρια και στο διπλό των κοριστιών, όπου κέρδισε τον δεύτερο τίτλο της σε Tennis Eruope, αφού είχε κερδίσει και το Τirana Open στα Τίρανα της Αλβανίας τον περασμένο Απρίλιο, μαζί με τη Λυδία Παναγιωτίδου.
Στην Κάλυμνο έπαιξε μαζί με την Κωνσταντίνα Βολονάκη και στον τελικό επικράτησαν των Μυρτώς Μπόρση και Αντζελίνας Γκλαβά με 2-0 σετ (7-5, 7-6).