Super Cup: Στον Διαγόρα το τρόπαιο (φωτορεπορτάζ)

Ο Διαγόρας ήταν ο νικητής του Super Cup της Δωδεκανήσου, επικρατώντας δίκαια του Α.Σ. Ρόδος με σκορ 2-0, στο παιχνίδι που έγινε το βράδυ της Τετάρτης στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας.
Ο «γηραιός» παρουσιάστηκε καλύτερος και πιο ουσιαστικός σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και πήρε την νίκη απέναντι στα «ελάφια» τα οποία ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι αλλά μόλις δέχθηκαν το πρώτο τέρμα… έχασαν το μυαλό τους.
Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν εύλογο, η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι πετυχαίνοντας κάποιο γρήγορο γκολ. Αυτό δεν έγινε, με το συγκρότημα του Σούλη Παπαδόπουλου με σωστή τακτική να κρατάει το υπέρ του σκορ, κάτι που κατάφερε, παίρνοντας το τρόπαιο στο δημοτικό στάδιο.
Η Ρόδος ξεκίνησε καλύτερα και ήταν πιο κινητική στο παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα με το «καλημέρα» καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Γ.Σ. Διαγόρας κατάφερε σταδιακά να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο 13ο λεπτό πέτυχε το γκολ με τον Κέρι, που άλλαξε ουσιαστικά την ροή του αγώνα. Ο «γηραιός» επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, με τα «ελάφια» να επιδίδονται σε σωρεία λαθών. Έτσι στο 33ο ο Μπαρμπαρούσης έκανε το 2-0 και ουσιαστικά από νωρίς έβαλε… τέλος στο παιχνίδι. Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Γ.Σ. Διαγόρας ήταν καλύτερος με την Ρόδο να δείχνει εμφανώς επηρεασμένη από τα δύο γκολ που δέχθηκε από ισάριθμα λάθη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, φάσεις δεν υπήρχαν και ο Διαγόρας έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου.
2ο λεπτό: Λάθος της άμυνας του Διαγόρα, συρτό δυνατό σουτ του Μπίσα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Τσέλιου.
13ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση του Κέρι από πολύ μακριά, αιφνιδιάστηκε η άμυνα της Ρόδου και ο Πίτκας και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 του Διαγόρα.
33ο λεπτό: Λάθος της άμυνας της Ρόδου, ο Μεντί με κεφαλιά- πάσα έβγαλε σε θέση βολής τον Μπαρμπαρούση που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.
74ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουντόπουλου, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τσέλιος.
90ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουντόπουλου, νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Τσέλιου.

Α.Σ. Ρόδος: Πίτκας, Κανταρζής, Σουλάι, Παπαθανασίου (71ο Βουργουτζής), Νικολόπουλος, Τριχάκης (41ο λ.τρ. Αντωνιάδης), Κλιγγόπουλος, Μπουντόπουλος, Χατζησάββας (65ο Γεωργίου), Μπίσα, Ραχήμ.
Διαγόρας): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Μεντί (90ο Πατσαρούχας), Κέρι, Αβατανέο, Μπέλερης, Ναβαλόν (80ο Γλυνός), Μανωλάκης, Μπαρμπαρούσης (91ο Κασνέτσι).
Να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη του Super Cup τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των Μιχάλη Κόκκινου και Λευτέρη Σταυρή, ενώ την αναμέτρηση παρακολούθησε πλήθους κόσμου, μεταξύ των οποίων ο υφυπουργός τουρισμού Μάνος Κόνσολας, ο δήμαρχος Ρόδου Αντώνης Καμπουράκης και ο χωρικός αντιπεριφερειάρχης Χρήστος Ευσταθίου.
Η «δσπορ» βρέθηκε στο Super Cup και παρουσιάζει πλούσιο φωτορεπορτάζ.