Α.Σ. Φιλέρημος: «Ασημένιος» ο Μακρής στην Ρουμανία

Μεγάλη επιτυχία για τον Γιώργο Μακρή του Α.Σ. Φιλέρημος, καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ju-Jitsu που διεξήχθη στο Πιτέστι της Ρουμανίας.
Γενικά οι αθλητές και η αθλήτρια του συλλόγου του νησιού μας είχαν καλή παρουσία στη διοργάνωση, με τη σχετική ανακοίνωση που εκδόθηκε να αναφέρει τα εξής:
«Ο Α.Σ. Ιαλυσού Ρόδου ‘’Ο Φιλέρημος’’ με προπονητή τον Μίλτο Τσιριγωτάκη επέστρεψε με 1 ασημένιο μετάλλιο, μια 4η θέση και μια 5η θέση από το Πανευρωπαϊκό Ju-Jitsu, στην πόλη Πιτέστι της Ρουμανιας.
Στο πρωτάθλημα πήραν μέρος 1130 αθλητές από 29 χώρες. Οι αγώνες έγιναν από τις 5 έως τις 7/4/2024.
Ο 15χρονος πρωταθλητής του συλλόγου Γιώργος Μακρής μετά από σκληρούς αγώνες με την αφρόκρεμα του ευρωπαϊκού Ju-Jitsu, κατάφερε να βρεθεί στον τελικό και να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο (FS, -77, U16), επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά ότι βρίσκεται σε άριστη τεχνική και φυσική κατάσταση.
Ο Μιχάλης Παρασκευάς κατάφερε να πάρει την 4η θέση και μια 5η θέση (NWZ/ FS) χάνοντας στις λεπτομέρειες το χάλκινο μετάλλιο.
Ο Σωτήρης Γεωργακόπουλος αφού κέρδισε με full ippon τους δυο πρώτους αντιπάλους του (που ήταν και οι ποιο δύσκολοι της κατηγορίας του), τραυματίστηκε στον ώμο (ευτυχώς δεν είναι κάτι ανησυχητικό) και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί σύμφωνα με τις δυνατότητές του.
Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η Μαρία Διακογεωργίου, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, σε μια πολύ δύσκολη κατηγορία.
Οι αθλητές και η αθλήτρια του Α.Σ. Φιλέρημος, όπως και όλα τα παιδιά της Εθνικής Ομάδας, μας έκαναν όλους υπερήφανους, για άλλη μια φορά. Έδειξαν ότι έχουν… ελληνική ψυχή! Μπράβο σε όλους!».