Φινάλε με νίκη για τον Διαγόρα!

Με μία ακόμη νίκη έκλεισε τη φετινή σεζόν στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής ο Γ.Σ. Διαγόρας, ο οποίος κέρδισε με 70-64 την Παναχαϊκή και τερμάτισε στη δεύτερη θέση, περιμένοντας πλέον τα νέα για την άνοδο του στη Β’ Εθνική. Οι «κυανέρυθροι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και παρά το γεγονός ότι έκαναν τα εύκολα… δύσκολα στο τέλος, πήραν τη νίκη γοήτρου απέναντι σε μία καλή ομάδα, όπως είναι η Παναχαϊκή. Η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη προηγήθηκε ακόμη και με +20 (39-19), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, χαλάρωσε με αποτέλεσμα να πλησιάσουν οι Αχαιοί στο σκορ. Ο Διαγόρας κράτησε τη νίκη και αποχαιρέτησε ιδανικά τον κόσμο του στο «Βενετόκλειο».
Από την αρχή του αγώνα, ο «γηραιός» πήρε το προβάδισμα στο σκορ (12-8 στο 5’) και παρά την προσπάθεια της Παναχαϊκής (14-13 στο 6’), βρήκε τον τρόπο να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 23-15. Στη συνέχεια, ο Διαγόρας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και ξέφυγε αρχικά με 30-17 (13’), με τη ψαλίδα να ανοίγει στο +20 (39-19 στο 17’). Οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα (41-25 στο 19’) και το ημίχρονο τους βρήκε στο +17 (43-26). Στο γ’ δεκάλεπτο ο Διαγόρας δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες, αφού βρήκε λύσεις με τους Μητσού, Δερμιτζάκη, Σκλήβα και Καράβα και έκανε το σκορ 54-37 (26’) και 57-40 (29’), με την Παναχαϊκή στην τελευταία περίοδο να κάνει τη δική της αντεπίθεση με… τρίποντα. Πλησίασε σε 57-46 (32’) και 58-51 (34’), με τον Διαγόρα όμως να κρατάει γερά (70-58 στο 38’) και τους Πατρινούς απλά να μειώνουν σε 70-64.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-15, 43-26(ημ.), 57-43, 70-64
Διαιτητές: Περδετζόγλου- Παπαδόπουλος
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καλαϊτζίδης): Εμίρογλου, Μπόζιτς 4, Καράβας 10(2), Μαρουλλάκης 3(1), Χατζηδημητρίου 1, Δερμιτζάκης 15(1), Γκίνος 2, Γιακάι 2, Σκλήβας 17, Μητσού 16(4).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας): Μοσχοβάκης 8(2), Κούτρας 9(3), Τζίμης 9(1), Τσουλέας 15(5), Βανδώρος 4, Λυμπερέας 9, Μπαρδάκας 8.
18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Γ.Σ. Διαγόρας- Παναχαϊκή 70-64
Α.Σ. ΣΦΗΚΑ Αμαλιάδας- Σ.Κ. Καλαμάτας 67-65
Γ.Σ. Εργοτέλης- Αίολος Αγυιάς 84-73
Δίων Κυπαρισσίας- Ήφαιστος/ Αχιλλέας Αιγίου (αναβλήθηκε)
Γλαύκος Πάτρας- Δρομείς Τρίπολης (αναβλήθηκε)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Αίολος Αγυιάς 33 (15-3) 1.302-1.125(+177)
2.Γ.Σ. Διαγόρας 32 (14-4) 1.264-1.102(+162)
3.Γ.Σ. Εργοτέλης 30 (12-6) 1.142-1.132(+10)
4.Σ.Κ. Καλαμάτας 28 (10-8) 1.206-1.177(+29)
5.Παναχαϊκή 26 (8-10) 1.211-1.161(+50)
6.Α.Σ. ΣΦΗΚΑ Αμαλιάδας 26 (8-10) 1.072-1.141(-69)
7.Γλαύκος Πάτρας 23 (6-11) 1.180-1.262(-82)
8.Δρομείς Τρίπολης 22 (5-12) 985-1.089(-104)
9.Ήφαιστος/Αχιλλέας Αιγίου 22 (5-12) 1.060-1.157(-97)
10.Δίων Κυπαρισσίας 22 (5-12) 1.101-1.177(-76)

*Εκκρεμούν τα παιχνίδια Γλαύκος Πάτρας- Δρομείς Τρίπολης και Δίων Κυπαρισσίας- Ήφαιστος/ Αχιλλέας Αιγίου