Α’ Κατηγορία: Το «τρίποντο» στον Άρη Α., η αγωνία στην Α.Ε. Κω

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στην συλλογή του ο Άρης Αρχαγγέλου, καθώς επικράτησε στο γήπεδό του της Α.Ε. Κω με σκορ 2-1 στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Με το συγκεκριμένο «τρίποντο» η ομάδα του Γιώργου Σάββενα ανέβηκε στην 5η θέση του πίνακα, ενώ η Α.Ε. Κω παρέμεινε στην 12η θέση, κινδυνεύοντας με υποβιβασμό, με το εντός έδρας παιχνίδι της Κυριακής με τον Απόλλωνα Καλυθιών να είναι κομβικό, αφού οι «βυσσινί» χρειάζονται πάση θυσία την νίκη για να εξασφαλίσουν την παραμονή τους.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν μόλις στο 7ο λεπτό να προηγηθούν στο σκορ, με τον Δήμο Παπαοικονόμου να κάνει το 1-0.
Οι «βυσσινί» ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπύρου Οχτάρα στο 31ο λεπτό (1-1).
Οι Αρχαγγελίτες αντέδρασαν και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο πήραν «κεφάλι» στο σκορ με τον Νίκο Δημητριάδη στο 44ο λεπτό να κάνει το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.