Στα “θρίλερ” κερδίζει πάντα ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος!

Όταν το παιχνίδι πάει στον πόντο θα κερδίζει… πάντα ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος. Το έκανε με τον Παναθηναϊκό, το έκανε με τον Μέγα Αλέξανδρο και τώρα με τον Άτλαντα Αθηνών. Η ροδίτικη ομάδα στο μπάσκετ με αμαξίδιο επικράτησε του… Μπλερ με 64-63, χάρη σ’ ένα απίθανο τρίποντο με ταμπλό του Μιχάλη Χατζηδημητρίου και ένα δίποντο του Χαμαντί 12’’ πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο Κωνσταντινόπουλος αστόχησε και ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος πήρε τη νίκη και παρέμεινε στην κορυφή της Α1 Κατηγορίας στο μπάσκετ με αμαξίδιο.
Εξαιρετική παρουσία είχε ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου. Η άμυνα της ροδίτικης ομάδας ήταν προσαρμοσμένη με απόλυτη επιτυχία πάνω στον Αμερικανό Μπλερ (πέτυχε 2 πόντους στα πρώτα 14 λεπτά), με αποτέλεσμα ο Γ.Σ.Δ. να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Με τους εξαιρετικούς Γκιουρκάν και Χαμαντί σε μεγάλη μέρα, οι Ροδίτες ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ (8-6 και 10-8), ενώ με τον Γκιουρκάν έκαναν το 14-10, για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 16-12.
Στη συνέχεια η άμυνα έδωσε δύναμη στον Γ.Σ. Δωδεκάνησος, ο οποίος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και ξέφυγε με 22-14 (13’), ενώ με προσπάθεια του Γκιουρκάν ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (26-15 στο 12’). Η διαφορά έφτασε δύο φορές τους 13 πόντους (32-19 και 34-21), για να πάρει μπροστά ο Μπλερ και να μειώσει με τρίποντο σε 36-27.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Άτλας Αθηνών ήταν καλύτερος και έκανε ξανά το παιχνίδι ντέρμπι… Ο Μπλερ άρχισε να τα βάζει όλα και το παιχνίδι άλλαξε μορφή. Το 40-29 (22’), έγινε αρχικά 44-38 (26’), ενώ με συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού, η ομάδα του Θάνου Μελεούνη πλησίασε σε 46-44 (29’). Ο Χαμαντί έδωσε λύσεις και οι Ροδίτες έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με 49-44.
Στο τέλος «έσπασαν και πάλι καρδιές»… Ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος προηγήθηκε με 51-44 και 53-46 (32’), αλλά ο Άτλας Αθηνών αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει…. Με τον ασταμάτητο Μπλερ να σκοράρει όπως και όποτε ήθελε οι Αθηναίοι μείωσαν σε 55-53 και ισοφάρισαν 57-57 (37’) με τον Κωνσταντινόπουλο. Ο Χαμαντί έκανε το 59-57, όμως ο Άτλας με Μπλερ και Γκοτζαράι πέρασε μπροστά με 59-61 (1.25’ πριν το τέλος). Ο Μιχάλης Χατζηδημητρίου με απίστευτο τρίποντο (με ταμπλό) έκανε το 62-61 και έδωσε προβάδισμα στη ροδίτικη ομάδα, 1.14’ πριν από το τέλος του αγώνα. Στα 54’’ ο Γκοτζαράι ήταν άστοχος , ωστόσο στα 42’’ ο Χαμαντί αστόχησε μόνος του κάτω από το καλάθι. Στα 22’ ο Γκοτζαράι αστόχησε, αλλά ο Μπλερ πήρε το ριμπάοτντ και έκανε το 62-63. Ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος με τον Χαμαντί ευστόχησε στα 12’’ και έκανε το 64-63, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Κωνσταντινόπουλος ήταν άστοχος από πλεονεκτική θέση και ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.
*Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού στη μνήμη του Μάκη Ιντζά, που είχε βοηθήσει τα μέγιστα την ομαδα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-12, 36-27(ημ.), 49-44, 64-63
Διαιτητές: Παπαφωτίου- Ξανθός
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μαρουλλάκης- Μποσγανάς): Χαμαντί 26, Χεναγκίρ 4, Χατζηδημητρίου Μ. 5(1), Χατζηδημητρίου Ε., Μαρουλλάκης, Χατζηκαντής 9, Γκιουρκάν 20.
ΑΤΛΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (Ανδριανοπούλου- Μελεούνης): Ρος 4, Ντομγκιόνι 2, Ζώης, Μπλερ 32(1), Βατικιώτης 3, Γκοτζαράι 6, Κωνσταντινόπουλος 16.