Διαγόρας- Προοδευτική: Σουάνης και… τρίποντο

Με τον Δημήτρη Σουάνη να σκοράρει στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, ο Διαγόρας επικράτησε της Προοδευτικής με σκορ 1-0, κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στις επίσημες υποχρεώσεις του στον 6ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.
Μεγάλο ρόλο για την νίκη του Διαγόρα, έπαιξαν οι αλλαγές του Νίκου Παντέλη, με τους Νεμπόισα Ρούνιτς και Δημήτρη Σουάνη να είναι οι πρωταγωνιστές της φάσης της επίτευξης του γκολ για τον «γηραιό».
Η Προοδευτική από την πλευρά της, μπορεί να αισθάνεται αδικημένη από τον εαυτό της, καθώς έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, δεχόμενη το γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Η εικόνα
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με το θέαμα να είναι κακό, καθώς οι ποδοσφαιριστές επιδόθηκαν σε δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, προσπαθώντας να πάρουν τον έλεγχο χωρίς όμως να τα καταφέρει κάποια από τις δύο ομάδες.
Όλες και όλες έγιναν τρεις φάσεις, μία για την Προοδευτική στο 26ο λεπτό με το σουτ του Καλαϊτζίδη να φεύγει άουτ και δύο για τον Διαγόρα. Στο 30ο λεπτό η κεφαλιά του Βελλίνη από καλή θέση, μετά από σέντρα του Λάμπρου, πέρασε άουτ και στο 45ο λεπτό και πάλι ο Βελλίνης από πλεονεκτική θέση πλάσαρε λίγο άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν όλο το «ζουμί» της αναμέτρησης. Ο Διαγόρας μέχρι το 56ο λεπτό ήταν πιο «ορεξάτος» με την κοντινή κεφαλιά του Γεωργίου να περνάει άουτ.
Στην συνέχεια οι ποδοσφαιριστές της Προοδευτικής ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με κορυφαίο το οριζόντιο δοκάρι στο πλασέ του Κανελλόπουλου στο 58ο λεπτό, μετά από σέντρα του Καλαϊτζίδη.
Οι «βυσσινί» απείλησαν στο 64ο , 70ο και 87ο λεπτό με τον Κανελλόπουλο, όμως οι προσπάθειές του είτε πέρασαν άουτ, είτε αποκρούστηκαν από τον Στεφανάκο, όπως και το σουτ του Μπέλερη στο 88ο λεπτό.
Από την πλευρά του ο Διαγόρας είχε να επιδείξει μία φάση στο 69ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Γιόνδη κατέληξε στην αγκαλιά του Μπαντίκου.
Το παιχνίδι βρισκόταν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον «γηραιό» να κερδίζει φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Βασιλείου έκανε την κοντινή πάσα στον Ευαγγελιδάκη που σέντραρε μέσα στην περιοχή, ο Ρούνιτς πήρε την κεφαλιά και ο Σουάνης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 για την ομάδα του Διαγόρα.
Το γκολ
95ο λεπτό. Φάουλ για τον Διαγόρα στο κέντρο. Ο Ευαγγελιδάκης έκανε την σέντρα στην καρδιά της περιοχής της Προοδευτικής, με τον Ρούνιτς να πηδάει ψηλότερα από όλους και να παίρνει την κεφαλιά, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Σουάνης που με προβολή την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον Διαγόρα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Οι συνθέσεις:
Διαγόρας: Στεφανάκος, Ευαγγελιδάκης, Βασιλείου, Προβατίδης, Συλιγαρδάκης, Γεωργίου ( 82ο Χειμωνέττος), Γιόνδης ( 92ο Ρούνιτς), Σκάρος ( 52ο Ούγκο), Βελλίνης ( 63ο Σουάνης), Λάμπρου, Βελέτης.
Προοδευτική: Μπαντίκος, Πομανίδης, Καλαιτζίδης (90ο Μύρκος), Ζίζηλας, Παπανικολάου, Μάρης, Δελαβέρης (75ο Χρήστου), Μπέλερης, Κουρουικίδης(75ο Ζαχαράτος), Ντάλλας, Κανελλόπουλος ( 92ο Πέππας).