Καλαμάτα- Ρόδος: 3-1: Τρίτωσε το κακό

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα της Super League 2 γνώρισε η ΠΑΕ Ρόδος. Τα «ελάφια» μετά από την Καλλιθέα και την Α.Ε. Καραϊσκάκης, ηττήθηκαν και από την Καλαμάτα με σκορ 3-1 στο δημοτικό στάδιο Μεσσήνης στο εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου (Νότιου).
Οι «πράσινοι» παρέμειναν στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα και θα πρέπει να βρουν τη λύση για να επιστρέψουν στις επιτυχίες.
Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πιέζοντας την εστία της Ρόδου.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με πλασέ στην κίνηση του Γιάννη Λουκίνα στο 22ο λεπτό (1-1).
Τα «ελάφια» αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση με κοντινή προβολή του Μάρκοβιτς, έπειτα από κόρνερ του Δελαπόρτα στο 33ο λεπτό (1-1).
Πριν ακόμα κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των «πρασίνων», η «Μαύρη Θύελλα» πήρε εκ νέου το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκίνα στο 38ο λεπτό (2-1). Η υπόδειξη του πέναλτι από τον διαιτητή Μπαϊρακτάρη προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών της Ρόδου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόδος μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι και το 60ο λεπτό.
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, ισορρόπησαν και έφτασαν στην επίτευξη και τρίτου γκολ με τον Ματέους στο 69ο λεπτό, κλειδώνοντας την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.
6ο λεπτό. Μακρινό σουτ του Φελίπε, η μπάλα πέρασε άουτ.
22ο λεπτό, γκολ. Ωραία συρτή σέντρα από τον Αναστασόπουλο, ο Λουκίνας βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα του Θεοδωράκη, κάνοντας το 1-0 για την Καλαμάτα.
25ο λεπτό. Γύρισμα του Κωνσταντινόπουλου, η μπάλα πέρασε από τον Λουκίνα και τον Φελίπε, με τον Μοζέρ να σουτάρει και τους αμυντικούς της Ρόδου να διώχνουν.
33ο λεπτό, γκολ. Καλή εκτέλεση κόρνερ από τον Δελαπόρτα, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στον Μάρκοβιτς που με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τα «ελάφια».
38ο λεπτό, γκολ. Πέναλτι για την Καλαμάτα, σύμφωνα με τον διαιτητή Μπαϊρακτάρη, έπειτα από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου και χέρι του Σουλάι. Απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών της Ρόδου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουκίνας, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1 για τη «Μαύρη Θύελλα».
60ο λεπτό. Ευκαιρία για τη Ρόδο με τον Δελαπόρτα να εκτελεί το φάουλ, τον Παπάζογλου να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.
67ο λεπτό. Σέντρα του Τάτου, κεφαλιά του Τσελεπίδη με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
68ο λεπτό. Πάσα του Τάτου, ο Γρίβας από καλή θέση πλάσαρε άουτ.
69ο λεπτό, γκολ. Ωραία ενέργεια του Λουκίνα από πλάγια θέση και γύρισμα στον Ματέους Άλβες που με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Θεοδωράκη, κάνοντας το 3-1 για την Καλαμάτα.
Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Παυλίδης (63ο Ματέους), Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος (75ο Τσαγκαλίδης), Μοζέρ, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος (87ο Σκεντεράι), Τάτος, Φελίπε (63ο Γρίβας), Λουκίνας (87ο Κόκκορης).
Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Σουλάι (46ο Τσάβες), Σάαντο, Καψάλης, Μακρυδημήτρης (72ο Βουργουτζής), Μπότος, Καραγεώργης, Χύσι, Μάρκοβιτς, Δελαπόρτας, Παπάζογλου.