Ο Παλάζης έκανε την διαφορά

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Απόλλωνας Απολλώνων, μετά από τη νίκη του με σκορ 1-0 επί του Ανταγόρα στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 63ο λεπτό ο Τάσος Παλάζης με δυνατό σουτ, επιτρέποντας στους Απολλωνιάτες να ανέβουν στην 12η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 13 βαθμούς στην συλλογή τους.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο τέταρτο με τις δύο ομάδες να αναλώνονται κυρίως σε προσωπικές μονομαχίες στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι γινόντουσαν πιο πιεστικοί κυρίως απ’ τις πτέρυγες με τους Παλάζη και Λολάκη, όμως ο Ανταγόρας ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα του Τσαπατσάνη ο οποίος κράτησε το μηδέν σε πολλές περιπτώσεις, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλωνας προσπάθησε και πάλι με τον ίδιο τρόπο να φανεί απειλητικός, ωστόσο ο Ανταγόρας όχι μόνο έκλεινε σωστά τους διαδρόμους αλλά έβγαινε πολύ οργανωμένα στην αντεπίθεση και είχε τις ευκαιρίες του για να σκοράρει πρώτος με τον Μακαρούνα να του λέει «όχι». Οι γηπεδούχοι πάντως κατάφεραν στο 63ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όταν μετά από κάθετη πάσα του Ισκά, ο Παλάζης απέφυγε ωραία τους αντιπάλους του και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσαραπατσάνη για το 1-0.
Απ’ το γκολ και μετά οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν για να κρατήσουν το σκορ, με τον Ανταγόρα να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, και λίγο έλειψαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα όταν στο 83ο ο Παλάζης από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κώστας Καραγιάννης, με βοηθούς τους Στεφανάκη και Ράδο.
Απόλλωνας Απολλώνων: Μακαρούνας Ι., Ισκάς, Γεωργίου, Μακαρούνας Μ., Λαθούρης, Λολάκης (73ο Παλάζης Σ.), Χατζηκυριάκος, Δημητρόπουλος (52ο Γιαννακόπουλος), Σαπαλίδης, Γεωργαλλής (88ο Πλάτσης), Παλάζης Τ.
Ανταγόρας: Τσαραπατσάνης, Ζώης, Μαρίνος, Κατσαμούνδης, Μουτσομπέγκα, Σχουλλής, Κουρζής, Μακρής (76ο Φούκης), Αρκούδας, Σιμεόνοφ (69ο Τσιφτσίδης), Πέτσας.