Ο Καρίκης κρατούσε το… ρόπαλο

Το τρίτο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα, στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές κατέκτησε ο Ηρακλής που επικράτησε μέσα στο γήπεδο Μαριτσών του Αντίμαχου με σκορ 2-1 για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι «πράσινοι» του Ανδρέα Βλασόπουλου, είχαν σε μεγάλη ημέρα τον έμπειρο επιθετικό Γιώργο Δ. Καρίκη που πέτυχε και τα δύο γκολ των νικητών, με τους Μαριτσενούς να έχουν την ευκαιρία να πετύχουν και μεγαλύτερη σε έκταση νίκη, ωστόσο ο Παπακωνσταντής αστόχησε σε πέναλτι.
Ο Ηρακλής με την συγκεκριμένη νίκη ανέβηκε στην 10η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 15 βαθμούς.
Οι ποδοσφαιριστές του Αντίμαχου μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως απ’ τα πλάγια αλλά ο Ηρακλής Μαριτσών κατάφερε στην πρώτη φάση του παιχνιδιού να πετύχει γκολ όταν στο 14ο λεπτό ο Στεφανάκης έκανε το σουτ η μπάλα χτύπησε στον δεξί δοκάρι και ο Γιώργος Δ. Καρίκης δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 1-0.
Μετά το σοκ ο Αντίμαχος προσπάθησε να αντιδράσει, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε με τον Βλαντιμίροφ στο 41ο και τον Συνεσίου στο τέλος του ημιχρόνου για την ισοφάριση, με το 1-0 πάντως να παραμένει.
Η ομάδα του Γιώργου Σταμάτη μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος, είχε κλείσει στα καρέ του τον Ηρακλή Μαριτσών αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι κόντρα στην ροή του αγώνα να σκοράρουν.
Ο Αγγελόπουλος πίεσε τον Βακουφτσή (ήταν τραυματισμένος στην συγκεκριμένη φάση και μετά από δύο λεπτά έγινε αναγκαστική αλλαγή) έκλεψε την μπάλα και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Γιώργο Δ. Καρίκη για το 2-0.
Από εκείνο το σημείο το ματς άνοιξε, αφού ο Αντίμαχος πίεζε για να επιστρέψει στο παιχνίδι με ένα γρήγορο γκολ και δημιουργήθηκαν αρκετά κενά στην άμυνά του με τους γηπεδούχους να κερδίζουν και πέναλτι στο 84ο λεπτό σε ανατροπή του Γιώργου Δ. Καρίκη απ’ τον Μιχαλάκη αλλά ο τερματοφύλακας του Αντίμαχου είπε «όχι» αποκρούοντας στην δεξιά γωνία την εκτέλεση του Κ. Παπακωνσταντή.
Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος ήταν το τελικό σκορ, με τον Αντίμαχο να καταφέρνει στο 94ο λεπτό με δυνατό σουτ του Θωνιάτη μετά από κεφαλιά πάσα του Ιωαννίδη, να μειώνει σε 2-1.
Το παιχνίδια διαιτήτευσε ο Λευτέρης Χαρισμανίδης με βοηθούς τους Αχιολά και Γιακουμάκη
Οι συνθέσεις:
Ηρακλής Μαριτσών: Κοσμάς, Καρίκης Γ.Σ., Λορέντζος, Λενιού, Τσούφιος, Μπιλιάς, Καρίκης Γ.Δ. (91ο Βασιλώττος Χ.), Παπακωνσταντής Κ., Στεφανάκης (68ο λ.τρ. Τσαλώλης), Αγγελόπουλος, Βασιλώττος Ε. (73ο Κρητικός).
Αντίμαχος: Μιχαλάκης, Ιωαννίδης, Μπεκιρλάρι, Βακουφτσής (61ο λ.τρ. Κορκής), Σοτίρι, Βλαντιμίροφ (68ο Καράλιαμης), Θωνιάτης, Χατζησουλεϊμάν, Συνεσίου, Μποϊλής, Πης.