Στην ίδια «ρότα» τα πρωταθλήματα Κ-16 και Κ-14

Χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές σε σχέση με τα όσα ίσχυαν τα τελευταία χρόνια, ορίστηκε από την ΕΠΣΔ το πλαίσιο εντός του οποίου θα εξελιχθούν τη νέα αγωνιστική περίοδο τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα των ηλικιακών κατηγοριών Κ-16 και Κ-14. Οι προκηρύξεις των δύο διοργανώσεων δόθηκαν στη δημοσιότητα σήμερα και προβλέπουν τα ακόλουθα:
Πρωτάθλημα Κ-16
Στο πρωτάθλημα Κ-16 συμμετέχουν ποδοσφαιριστές γεννηθέντες από 01/01/2006 έως 31/12/2007 (έως τέσσερις γεννηθέντες το 2005 στην 20άδα και υποχρεωτικά επτά οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές στην 11άδα, που να έχουν δικαίωμα να αγωνίζονται στις ελληνικές εθνικές ομάδες).
Επιτρέπεται η αναγραφή στο Φ.Α. και η συμμετοχή τους στον αγώνα μέχρι τεσσάρων (4) ποδοσφαιριστών που δεν δικαιούνται να αγωνίζονται στις ελληνικές εθνικές ομάδες.
Α. Το πρωτάθλημα Κ-16 θα διεξαχθεί σε έναν ή περισσότερους ομίλους για τις ομάδες της Ρόδου, ανάλογα με τις δηλώσεις συμμετοχής και σε έναν ή περισσότερους ομίλους νήσων.
Σε περίπτωση δύο ομίλων στο Κ-16, οι πρώτοι δύο στη βαθμολογική κατάταξη του κάθε ομίλου Ρόδου, συμμετέχουν σε ένα mini πρωτάθλημα των τεσσάρων ομάδων, σε διπλούς αγώνες εντός και εκτός έδρας, ώστε να ανακηρυχθεί ο πρωταθλητής του Κ-16. Οι πρώτοι δύο του κάθε ομίλου θα ξεκινήσουν το mini πρωτάθλημα με συν δύο (2) βαθμούς.
Οι δύο δεύτεροι με μηδέν (0) βαθμούς. Μετά τη διεξαγωγή των αγώνων του mini πρωταθλήματος, ο πρώτος σε βαθμούς ανακηρύσσεται σε πρωταθλητή του κ-16 (απόφαση Ε.Ε. της ΕΠΣΔ υπ’ αριθμ. 34/06.09.2021).
Β. Σε περίπτωση χρησιμοποίησης ποδοσφαιριστή μεγαλύτερης ηλικίας της προβλεπόμενης, αυτή θα θεωρείται αντικανονική και το υπαίτιο σωματείο θα υφίσταται τις συνέπειες του άρθρου 23 του ΚΑΠ.
Γ. Στην κατηγορία Κ-16 όλοι οι ποδοσφαιριστές θα αγωνίζονται υποχρεωτικά με δελτίο αθλητικής ιδιότητας και Κάρτα Υγείας Αθλητή, για τους ποδοσφαιριστές που θα συμμετέχουν στον αγώνα νόμιμα συμπληρωμένες (απόφαση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού υπ’ αριθμ. ΥΠΠΟΑ/ΓΔΟΑ/ΔΑΟΠΑΑΕΥΔΣ/ΤΑΕΥΕ/386611/15976/1417/152).
Δ. Σε όλους τους αγώνες είναι υποχρεωτική η παρουσία ιατρού. Σε περίπτωση που δεν παραβρίσκεται γιατρός, ο αγώνας δεν αρχίζει και κατακυρώνεται με τέρματα 3-0 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας και εφαρμόζεται το άρθρο 21 του ΚΑΠ.
Ε. Στο Φύλλο Αγώνα αναγράφονται είκοσι (20) ποδοσφαιριστές, έντεκα (11) τακτικοί και εννέα (9) αναπληρωματικοί, εκ των οποίων οι επτά (7) έχουν δικαίωμα να αγωνισθούν σαν αλλαγή σε τρεις διακοπές του αγώνα για την κάθε ομάδα (απόφαση Ε.Ε. της ΕΠΣΔ υπ’ αριθμ. 34/06.09.2021).
ΣΤ. Διάρκεια Αγώνα: κάθε αγώνας θα έχει διάρκεια ογδόντα (80) λεπτά, σαράντα (40) λεπτά ανά ημίχρονο, με υποχρεωτική ανάπαυλα ως δεκαπέντε (15) λεπτά.
Ζ. Οι ποινές που επιβάλλονται στο πρωτάθλημα υποδομών (Κ-16 και Κ-14) εκτίονται μόνο σε αυτά.
Ποινές που επιβάλλονται στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο ανδρών δεν εκτίονται σε πρωτάθλημα υποδομών (Κ-16, Κ-14 κτλ).
Η. Τα σωματεία έχουν την υποχρέωση να παραλαμβάνουν από τη Γραμματεία της ΕΠΣΔ το εβδομαδιαίο πρόγραμμα των αγώνων (γήπεδο και ώρα αγώνων) και από τον ιστότοπο της ΕΠΣΔ www.epsdod.gr με ευθύνη των αντιπροσώπων τους.
Θ. Σε περίπτωση που μία ομάδα παραιτηθεί από το πρωτάθλημα Υποδομών (Κ-16 και Κ-14), εκτός των ποινών που προβλέπει ο ΚΑΠ και ο Πειθαρχικός Κώδικας, θα επιβάλλεται χρηματικό πρόστιμο τριακόσια (300) ευρώ (αριθμ. απόφασης 34/06.09.2021 της Ε.Ε. της ΕΠΣΔ).
Πρωτάθλημα Κ-14
Στο πρωτάθλημα Κ-14 συμμετέχουν ποδοσφαιριστές γεννηθέντες από 01/01/2008 έως 31.12.2009 και νεότεροι.
Το πρωτάθλημα Κ-14 θα διεξαχθεί σε έναν ή περισσότερους ομίλους για τις ομάδες της Ρόδου, ανάλογα με τις δηλώσεις συμμετοχής και σε έναν ή περισσότερους ομίλους νήσων.
Σε περίπτωση δύο ομίλων στο Κ-14, οι πρώτοι δύο στη βαθμολογική κατάταξη του κάθε ομίλου Ρόδου, συμμετέχουν σε ένα mini πρωτάθλημα των τεσσάρων ομάδων, σε διπλούς αγώνες εντός και εκτός έδρας, ώστε να ανακηρυχθεί ο πρωταθλητής του Κ-14. Οι πρώτοι δύο του κάθε ομίλου θα ξεκινήσουν το mini πρωτάθλημα με συν δύο (2) βαθμούς. Οι δύο δεύτεροι με μηδέν (0) βαθμούς. Μετά τη διεξαγωγή των αγώνων του mini πρωταθλήματος, ο πρώτος σε βαθμούς ανακηρύσσεται σε πρωταθλητή του Κ-14 (απόφαση Ε.Ε. της ΕΠΣΔ υπ’ αριθμ. 34/06.09.2021).
Ποινές που επιβάλλονται στο πρωτάθλημα υποδομών (Κ-16 και Κ-14) εκτίονται μόνο σε αυτά.
Ποινές που επιβάλλονται στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο ανδρών, δεν εκτίονται σε πρωτάθλημα υποδομών (Κ-16 και Κ-14).
Στην κατηγορία Κ-14 όλοι οι ποδοσφαιριστές θα αγωνίζονται υποχρεωτικά με δελτίο αθλητικής ιδιότητας και Κάρτα Υγείας Αθλητή, για τους ποδοσφαιριστές που θα συμμετέχουν στον αγώνα νόμιμα συμπληρωμένες (απόφαση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού υπ’ αριθμ. ΥΠΠΟΑ/ΓΔΟΑ/ΔΑΟΠΑΑΕΥΔΣ/ΤΑΕΥΕ/386611/15976/1417/152).
Σε όλους τους αγώνες είναι υποχρεωτική η παρουσία γιατρού. Σε περίπτωση που δεν παραβρίσκεται γιατρός, ο αγώνας δεν αρχίζει και κατακυρώνεται με τέρματα 3-0 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας και εφαρμόζεται το άρθρο 21 του ΚΑΠ.
Η διάρκεια του κάθε αγώνα του πρωταθλήματος Κ-14 θα είναι εβδομήντα (70) λεπτά (δύο ημίχρονα των 35 λεπτών έκαστο), με υποχρεωτική ανάπαυλα δέκα (10) λεπτών.
Στο Φύλλο Αγώνα αναγράφονται είκοσι (20) ποδοσφαιριστές, έντεκα (11) τακτικοί και εννέα (9) αναπληρωματικοί, οι επτά (7) εξ αυτών (αναπληρωματικοί) έχουν το δικαίωμα να αγωνισθούν σαν αλλαγή σε τρεις διακοπές του αγώνα για την κάθε ομάδα.
Για το αγωνιστικό πρόγραμμα θα ενημερώνονται οι υπεύθυνοι των ομάδων με δική τους ευθύνη και φροντίδα από τη Γραμματεία της ΕΠΣΔ.
Η επιτροπή διατηρεί το δικαίωμα και ανάλογα με την πορεία του πρωταθλήματος να ορίσει εμβόλιμες αγωνιστικές στα μέσα της εβδομάδας.
Σε περίπτωση που μία ομάδα παραιτηθεί από το πρωτάθλημα Υποδομών (Κ-16 και Κ-14), εκτός των ποινών που προβλέπει ο ΚΑΠ και ο Πειθαρχικός Κώδικας, θα επιβάλλεται χρηματικό πρόστιμο τριακοσίων (200) ευρώ.